Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mnoho povyku pro (skoro) nic aneb parádní rozpočtové salto mortale

Mnoho povyku pro (skoro) nic aneb parádní rozpočtové salto mortale

26.09.2006 12:15
Autor: David Marek

Sezóna státního rozpočtu je v plném proudu. Červenec a srpen byly ve znamení „kdo s kým proti komu“, tedy hledání způsobu, jak rozplést gordický uzel volebního výsledku. V září patří lesk a sláva státnímu rozpočtu. Do konce měsíce musí vláda předložit návrh rozpočtu na příští rok Poslanecké sněmovny a včera tento návrh vláda schválila.

Nekonečná povolební vyjednávání začala ohrožovat proces přípravy státního rozpočtu na příští rok. Proto se iniciativy chopil přesluhující ministr financí Bohumil Sobotka. Přišel s rozpočtem se schodkem 88 miliard. Že to není úplně košer rozpočet, se vědělo hned od začátku. Po jmenování nové vlády spustil čerstvý ministr financí Vlastimil Tlustý lavinu kritiky, někdy i lehce přes míru, a s vervou začal vypočítávat v jakém žalostném stavu jsou státní finance. Éterem se začaly pohybovat částky: 101 miliard, 127,6 miliardy, 173,5 miliardy, 142,4 miliardy, 115,4 miliardy, 119 miliard a naposledy to je 91 miliard. Skončili jsme jen kousek od místa, kde jsme začali.

Pohled na provedené změny ukazuje, že se měnily jen poměrně drobné položky. Velkou část výdajů definují zákony a s těmi se hýbat prostě nedalo. Omezování platů státních zaměstnanců má také své limity, stejně jako seškrtávání peněz na vědu a výzkum, školství, zdravotnictví atd. Zhruba pět miliard se dalo ušetřit méně velkorysou valorizací penzí. Není snad nikdo, kdo by nepřál penzistům slušnou životní úroveň. Vyšší než minimální zákonem stanovená valorizace penzí ovšem nezatěžuje jen rozpočet na příští rok, ale především ztěžuje hledání přijatelné reformy penzijního systému. V nepochopení této skutečnosti, mimochodem popsané v závěrečné zprávě tzv. Bezděkovy komise, si ministři práce a sociálních věcí z táborů ČSSD i ODS nic nezadají. Ryzím populismem jsou úvahy o snižování sazeb spotřebních daní u tabákových výrobků a pohonných hmot. Náš daňový systém potřebuje snížit především daně z mezd a firemních zisků a zvýšení nepřímých daní by mělo kompenzovat snížení daňových příjmů.

A jak tedy bude naše fiskální situace vypadat? Stále stejně. Schodek veřejných rozpočtů bez mimořádných položek (čisté půjčky/příjmy z privatizace a dotace transformačním institucím) se při navrhovaném státním rozpočtu bude pohybovat mezi 4,0 a 4,5 procenty hrubého domácího produktu. Ukazatel, který nejvěrněji vypovídá o vývoji veřejných financí (cyklicky očištěné primární saldo veřejných rozpočtů bez mimořádných položek), by se měl zvýšit na 3,2 procenta HDP z letos očekávaných 2,8 procenta HDP a loňských 0,9 procent HDP. Maďarsko a Argentina stále nejsme, ale pískat si zrovna nemůžeme. Alespoň ne dlouho.

Kdo četl předchozí řádky, klade si možná otázku, k čemu byl všechen ten povyk v předchozích dvou týdnech. Nestačilo by říci, že do konce září se zázraky provést nestihnou, vyškrtat všechny triky, nevymýšlet nesmysly a raději věnovat energii na přípravu již skutečně reformního rozpočtu pro rok 2008?


Váš názor
 • 26.09.2006 14:57

  A co by jste chtěli po našich politicích vždyť to je jen třetí ne-li čtvrtá garnitura sotva průměrných lidí.
  Koris
 • Nejde o reformy
  26.09.2006 14:06

  Jde o to vyhrát volby - bohužel
  Pozorovatel
 • Dá se to chápat
  26.09.2006 13:30

  Paroubek se svojí bandou od svého nástupu vedl předvolební kampaň v podobě populistického rozhazování peněz daňových poplatníků. Co asi může teď dělat vláda ODS, jejíž osud je nejistý? S populismem bohužel nelze bojovat čistými prostředky, poctivou prací, když je tu (v ČR) tolik lidí, co na populismus Paroubkova typu slyší a nerozumí proč se o populismus jedná. ODS ve vládě za této situace nezbývá nic jiného, než opět rozjet předvolební kampaň a usilovat o diskreditaci druhé strany. Nové volby se brzy mohou stát realitou. Pokud vyhraje ODS a bude mít perspektivní vládu, pak teprve přijde čas na opravdové reformy. Pokud vyhraje Paroubek, pak si můžeme podat ruku s Maďarskem popř. s Argentinou.
  abeille
  • Bohuž, to máš trošku
   26.09.2006 13:37

   popletené a rozum máš zastíněný.Nebo si prostě nepamatuješ že před volbami navrhovali zvyšování sociálních dávek práve soukmenovci z ODS a KDUČSL? Co si představuješ pod pojmem opravdová reforma by mě opravdu zajímalo-nebo je to jen prázdný pojem? Vláda ODS zatím neumí vést ani dialog, jak může vládnout? Prostě nechápu ani jednu ze zúčastněných stran-je to smutné, ale je to tak.
   Igor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data