Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

29.09.2006 11:23
Autor: KBC/Patria

Společnost PKN Orlen zveřejnila impozantní čísla využití svých kapacit
PKN zveřejnila data o využití svých rafinérií za období od 1. července do 31. srpna. Podle jejího prohlášení zpracovala v tomto období mateřská společnost 2,88 mil. tun ropy, což je o 15 % více než ve před rokem. Na konsolidované úrovni (včetně Unipetrolu) zpracovala PKN 3,24 mil. tun, což je nárůst o 12,3 %. Ukazatel využití kapacit v rafinérii Plock dosáhl 105 % proti 93 % před rokem.

Náš názor: Výjimečně blahodárné prostředí marží v červenci přinutilo PKN zpracovat co možná nejvíce ropy, což vedlo k zajímavým číslům za toto období. Na druhou stranu marže v období od poloviny srpna do poloviny září výrazně poklesly. To naznačuje nižší výkon a ukazatel využití rafinérií v posledních měsících 3Q06. Vzhledem k tomu, že výkon rostl rychleji (12,3 %) než velkoobchodní objemy (5,6 %), zdá se, že PKN má v prostředí klesajících cen pohonných hmot rostoucí zásoby rafinovaných produktů, což by mohlo znamenat výrazné přecenění zásob za 3Q06 směrem dolů. Nicméně zprávu o rostoucích objemech hodnotíme pozitivně.

Maďarsko: Deficit běžného účtu za 2Q06 je mírně nad odhadem trhu
Deficit běžného účtu Maďarska je mírně (2,1 %) nad konsensem trhu, když ve 2Q06 dosáhl 1 468 mil. EUR. Po úpravě o sezónní vlivy byl deficit dokonce ještě nižší a dosáhl 1 387 mil. EUR.

TPSA: Regulátor UKE zatím pokutu nezrušil Anna Strezynska, šéfka regulátora UKE, v rozhovoru pro polský tisk prohlásila, že pokuta pro TPSA týkající se nedodržení časového harmonogramu pro zavádění WLR, pokud bude nakonec udělena, bude mnohem vyšší než 100 mil. PLN (za propojení telefonních a internetových služeb) a mohla by dosáhnout až 3 % ročních tržeb společnosti. Pokuta bude záviset na nedávno obnovených jednáních o této záležitosti mezi TPSA a Tele2.

Náš názor: Očekáváme mírně negativní dopad této zprávy na obchodování. UKE s TPSA jednala již v minulém týdnu, aby jí společnost podala vysvětlení ohledně tohoto zpoždění. Strezynska před tímto jednáním řekla, že bude požadovat okamžité zaplacení pokuty 100 mil. PLN, pokud se jí důvody TPSA nebudou zdát dostačující. Proto se zdá, že UKE muselo akceptovat auditovaný harmonogram pro oddělení jednotlivých služeb předložený TPSA. Domníváme se, že pokud regulátor přijal vysvětlení TPSA, Tele2 bude méně odůvodnění svých požadavků. Navíc TPSA již dříve Tele2 varovala, aby neinzerovala tyto služby předtím, než bude fungovat infrastruktura, a tak Tele2 nemůže uvádět toto jako důvod pro kompenzaci za ztrátu příjmů. V neposlední řadě se domníváme, že když stát naznačil svůj záměr prodat zbývajících 3,8 % do rukou France Telecom s jistou prémií, bylo by dobré, kdyby UKE tyto regulační tlaky zmírnila.

Prokom: Čistý zisk skupiny je po auditu o 6,5 % vyšší
Prokom zveřejnil svoje auditované výkazy za první polovinu roku, které ukazují na konsolidovaný čistý zisk o 6,5 % vyšší než byl zisk uvedený ve čtvrtletních výkazech. Příčiny této změny pocházejí z uprav nekonsolidovaných výkazů a výsledků dceřiných společností.

I když nekonsolidované tržby Prokomu po auditu vzrostly o 0,9 %, EBIT zůstal stejný. Zisk před zdaněním vzrostl o 1,6 % díky příznivějšímu dopadu finanční aktivity. Nekonsolidovaný čistý zisk vzrostl o 2 %, když nárůst způsobila o něco nižší efektivní daňová sazba.

Konsolidované tržby Prokomu po této revizi vzrostly o 0,2 %, což je důsledek vyšších tržeb mateřské společnosti o 0,9 % a o 0,1 % vyšších tržeb u Softbank, které ovšem ne zcela kompenzovaly pokles tržeb o 1,3 % u ABG Ster-Projekt. Konsolidovaný čistý zisk vzrostl o 6,5 %, což je podle nás důsledek vyššího čistého zisku mateřské společnosti, vyššího čistého zisku o 1,3 % u Softbank díky většímu přispění Asseco (důsledek přiznání amortizace badwill) a nárůstu zisku ABG Ster-Projekt o 5,5 % z důvodu nižší daňové zátěže.

Náš názor: Domníváme se, že by zpráva mohla mít mírně pozitivní dopad na obchodování.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y