Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

29.9.2006 11:23
Autor: KBC/Patria

Společnost PKN Orlen zveřejnila impozantní čísla využití svých kapacit
PKN zveřejnila data o využití svých rafinérií za období od 1. července do 31. srpna. Podle jejího prohlášení zpracovala v tomto období mateřská společnost 2,88 mil. tun ropy, což je o 15 % více než ve před rokem. Na konsolidované úrovni (včetně Unipetrolu) zpracovala PKN 3,24 mil. tun, což je nárůst o 12,3 %. Ukazatel využití kapacit v rafinérii Plock dosáhl 105 % proti 93 % před rokem.

Náš názor: Výjimečně blahodárné prostředí marží v červenci přinutilo PKN zpracovat co možná nejvíce ropy, což vedlo k zajímavým číslům za toto období. Na druhou stranu marže v období od poloviny srpna do poloviny září výrazně poklesly. To naznačuje nižší výkon a ukazatel využití rafinérií v posledních měsících 3Q06. Vzhledem k tomu, že výkon rostl rychleji (12,3 %) než velkoobchodní objemy (5,6 %), zdá se, že PKN má v prostředí klesajících cen pohonných hmot rostoucí zásoby rafinovaných produktů, což by mohlo znamenat výrazné přecenění zásob za 3Q06 směrem dolů. Nicméně zprávu o rostoucích objemech hodnotíme pozitivně.

Maďarsko: Deficit běžného účtu za 2Q06 je mírně nad odhadem trhu
Deficit běžného účtu Maďarska je mírně (2,1 %) nad konsensem trhu, když ve 2Q06 dosáhl 1 468 mil. EUR. Po úpravě o sezónní vlivy byl deficit dokonce ještě nižší a dosáhl 1 387 mil. EUR.

TPSA: Regulátor UKE zatím pokutu nezrušil Anna Strezynska, šéfka regulátora UKE, v rozhovoru pro polský tisk prohlásila, že pokuta pro TPSA týkající se nedodržení časového harmonogramu pro zavádění WLR, pokud bude nakonec udělena, bude mnohem vyšší než 100 mil. PLN (za propojení telefonních a internetových služeb) a mohla by dosáhnout až 3 % ročních tržeb společnosti. Pokuta bude záviset na nedávno obnovených jednáních o této záležitosti mezi TPSA a Tele2.

Náš názor: Očekáváme mírně negativní dopad této zprávy na obchodování. UKE s TPSA jednala již v minulém týdnu, aby jí společnost podala vysvětlení ohledně tohoto zpoždění. Strezynska před tímto jednáním řekla, že bude požadovat okamžité zaplacení pokuty 100 mil. PLN, pokud se jí důvody TPSA nebudou zdát dostačující. Proto se zdá, že UKE muselo akceptovat auditovaný harmonogram pro oddělení jednotlivých služeb předložený TPSA. Domníváme se, že pokud regulátor přijal vysvětlení TPSA, Tele2 bude méně odůvodnění svých požadavků. Navíc TPSA již dříve Tele2 varovala, aby neinzerovala tyto služby předtím, než bude fungovat infrastruktura, a tak Tele2 nemůže uvádět toto jako důvod pro kompenzaci za ztrátu příjmů. V neposlední řadě se domníváme, že když stát naznačil svůj záměr prodat zbývajících 3,8 % do rukou France Telecom s jistou prémií, bylo by dobré, kdyby UKE tyto regulační tlaky zmírnila.

Prokom: Čistý zisk skupiny je po auditu o 6,5 % vyšší
Prokom zveřejnil svoje auditované výkazy za první polovinu roku, které ukazují na konsolidovaný čistý zisk o 6,5 % vyšší než byl zisk uvedený ve čtvrtletních výkazech. Příčiny této změny pocházejí z uprav nekonsolidovaných výkazů a výsledků dceřiných společností.

I když nekonsolidované tržby Prokomu po auditu vzrostly o 0,9 %, EBIT zůstal stejný. Zisk před zdaněním vzrostl o 1,6 % díky příznivějšímu dopadu finanční aktivity. Nekonsolidovaný čistý zisk vzrostl o 2 %, když nárůst způsobila o něco nižší efektivní daňová sazba.

Konsolidované tržby Prokomu po této revizi vzrostly o 0,2 %, což je důsledek vyšších tržeb mateřské společnosti o 0,9 % a o 0,1 % vyšších tržeb u Softbank, které ovšem ne zcela kompenzovaly pokles tržeb o 1,3 % u ABG Ster-Projekt. Konsolidovaný čistý zisk vzrostl o 6,5 %, což je podle nás důsledek vyššího čistého zisku mateřské společnosti, vyššího čistého zisku o 1,3 % u Softbank díky většímu přispění Asseco (důsledek přiznání amortizace badwill) a nárůstu zisku ABG Ster-Projekt o 5,5 % z důvodu nižší daňové zátěže.

Náš názor: Domníváme se, že by zpráva mohla mít mírně pozitivní dopad na obchodování.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
12:08Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m