Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Futures – trh a obchodování

29.09.2006 12:21

V případě obchodování s futures hraje výraznou roli clearing systém. Ten v této hře s nulovým součtem vstupuje do obchodu (je protistranou) jak na straně kupující, tak na straně prodávající. V případě teoretického selhání jedné strany je to tak právě tento systém, který by ztratil. Nejenom z tohoto důvodu je tak hodnota každého uzavřeného kontraktu neustále narovnávána na jeho hodnotou tržní (marking to market). Rozdíl mezi těmito hodnotami je pak připisován, či odváděn z účtu investora (margin account - MA), zřízeného při uzavření obchodu (na účtu je uložena částka, která slouží jako základ pro uvedené neustálé nastavování na trh). Vedle standardizace je toto neustálé upravování hodnoty na účtu (tj. vlastně upravování hodnoty celého kontraktu) hlavním rysem, který odlišuje futures od forwardů (u obou na konci období většinou dochází k reversu obchodu - peněžnímu vyrovnání, místo fyzického doručení aktiva). Rozdíl od opcí (třetí z hlavních derivátů) je pak znatelnější – u opcí investor může, u futures a forwards musí.

Částka, která musí být uložena na maržovém účtu, je obvykle funkcí toho, jak volatilní je cena podkladového aktiva – čím rizikovější je toto aktivum, tím větší musí být tato rezerva. Na většinu komodit a ostatních aktiv, včetně těch finančních, se obvykle pohybuje mezi 5 a 10 %, ale záleží na lokálních podmínkách. Velikost této rezervy – marže, je pak z pohledu investora významná zejména proto, že určuje míru zapáčení jeho investice. Je totiž jediným výdajem na počátku investice (futures není investicí v pravém slova smyslu, je to vzájemná dohoda bez počátečního výdaje, mimo MA) a poměřuje se tak s konečným výnosem, či ztrátou (rozdílem mezi cenou futures a spotovou cenou na konci investice).

S výdajem na MA např. pouze 10 % ceny podkladového aktiva tak je investor plně vystaven fluktuacím jeho ceny. Stačí, aby během měsíce toto aktivum ztratilo 5 % své hodnoty, a investor při této 10% marži ztrácí 50 % své investice (poměr 10:1; ignorujme nyní to, že pohyb na maržovém účtu je neustálý, viz výše, a zisky na něm by se měly úročit). Pokud velikost jeho účtu klesne pod udržovací hodnotu a on jej nenavýší, jsou uzavírány jeho pozice tak, aby byly pokryty realizované ztráty.

Vedle transakčních nákladů je to právě ona možnost výrazné páky, co dělá trh futures pro investory a spekulanty atraktivní (význam pro ty, kdo se chtějí zajistit proti rizikům – hedging, je pak evidentní). Nemá ale snad cenu zdůrazňovat, že nejde o žádný oběd zadarmo, jen o možnost pohybovat se dál co se týče rizika a vyššího možného výnosu, ale také ztráty. Ideální je trh futures tak např. pro ty, kdo chtějí investovat do aktiva, či skupiny aktiv (akciové indexy), do nichž by jinak investovali pouze s velkými transakčími náklady (např. snažit se sami složit a udržovat akciový index) a chtějí (jsou ochotni) se vystavit výrazným fluktuacím hodnoty jejich portfolia. Syntetická držba aktiv přes futures tak vyhovuje např. těm, kdo často obchodují, věří v možnost úspěšně časovat trh, apod.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.01.2021
22:01Yellenová podpořila masivní podporu, dařilo se akciím General Motors (bude se dařit i společnosti?)  
18:02Yellenová opatrně o daních a rozhodně proti Číně. Americké akcie po svátku rostou  
18:02Komentář: Výsledky Goldmanů zářným příkladem vítězství investičního bankovnictví  
17:41Podhodnocené akcie společností se silnou konkurenční výhodou
16:56Bank of America mohla dosáhnout víc. Výsledky nenadchnou ani neurazí  
16:10Bidenův test - naplánovat růst v politicky rozdělené zemi
15:39Matador české politické scény Miroslav Kalousek složil po 22 letech poslanecký mandát
14:59Rusnok čeká recesi s dvojím dnem; politiku ČNB netřeba uvolňovat
14:08Bulharský energetický regulátor povolil prodej bulharských aktiv ČEZu
14:05Goldman Sachs vykouzlil za 4Q růst zisku o 153 procent
13:23Také Bank of America rozpouštěla rezervy: Zisk nad odhady, příjmy ale nikoli
12:38Výroba aut v Česku loni klesla o 19 procent na 1,15 milionu
12:07CNBC: Bohatí investují, jako by byla tržní bublina už tady - nebo alespoň blízko
11:49Důvěra investorů v německou ekonomiku díky exportu vzrostla
11:33IEA: Zhoršení pandemie zpomalí oživení poptávky po ropě
10:59Janet Yellenová se se představí v nové roli, američtí hráči se vracejí  
10:50Prodej osobních aut v EU loni klesl o rekordních téměř 24 procent
10:49Vysoce nastavená laťka zisků v Evropě nenechává prostor pro přešlapy
10:23Loni rostly ceny v průmyslu, klesly naopak v zemědělství
9:17Rozbřesk: Trh s auty. Co padalo po Lehmanech 5 let, zvládl covid za jediný rok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (12/20 Q4, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
3:00Logitech International SA (12/20 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Bank of America Corp (12/20 Q4)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (12/20 Q4)
22:00Netflix Inc (12/20 Q4)