Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Akvizice bulharské elektrárny Varna byla vypořádána

ČEZ: Akvizice bulharské elektrárny Varna byla vypořádána

02.10.2006 11:14
Autor: 

Sofia – Energetická společnost ČEZ a Bulharská privatizační agentura dnes dokončily akvizici 100% podílu v tepelné elektrárně Varna. ČEZ dnes na účet Bulharské privatizační agentury převedl dohodnutou kupní cena ve výši 206 mil. EUR (cca 5,8 mld.Kč), zároveň došlo i k převedení 100 % akcií elektrárny na společnost ČEZ. Výrobní kapacitu Skupiny ČEZ elektrárna Varna rozšiřuje o 10 procent.

„Dnešní den je dalším milníkem v naplňování naší Vize stát se jedničkou na trzích s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy. Vyjednávací týmy obou stran odvedly velmi dobrou práci, a tak nyní ke třem distribučním společnostem v Bulharsku přidáváme i významnou elektrárnu. To jen potvrzuje, že naše plány působení v bulharské energetice jsou dlouhodobé. Naše dosavadní zkušenosti se zdejším prostředím jsou příznivé, bulharští kolegové se aktivně též zapojují do práce celé Skupiny ČEZ nejen v Bulharsku. Po dvou letech zde již můžeme říci, že vstup na zdejší trh byl krokem správným směrem, což potvrzují dobré výsledky našich bulharských distribučních společností, a výhody z tohoto spojení mají obě strany,“ řekl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ.

„Skupina ČEZ disponuje dlouhodobými zkušenostmi s provozem a ekologizací tepelných elektráren, jejich instalovaný výkon tvoří více než polovinu našeho výrobního portfolia. V letech 1992 - 1997 jsme kompletně odsířili všechny své tepelné elektrárny, které tak splňují přísné emisní limity Evropské unie, a nyní připravujeme komplexní program obnovy našeho výrobního portfolia. Všechny tyto zkušenosti plánujeme uplatnit i v případě elektrárny ve Varně,“ dodal Jiří Borovec, místopředseda představenstva a výrobní ředitel ČEZ.

Novým předsedou představenstva ve Varně s úkolem pozvednout provoz elektrárny na úroveň odpovídající standardům a normám Evropské unie se stane Jan Vavera, který do elektrárny přichází z pozice ředitele Přípravy a realizace investic v elektrárnách Skupiny ČEZ v České republice.

Energetická společnost ČEZ v rámci privatizačního kontraktu do elektrárny investovala dalších 100 miliónů EUR (cca 2,8 mld. Kč), které budou použity na 16% navýšení základního kapitálu elektrárny na krytí potřebných investic. ČEZ se navíc v memorandu podepsaném s bulharským ministerstvem hospodářství a energetiky, zavázal v horizontu 4 let investovat v Bulharsku do energetických projektů částku 40 mil. EUR. Mělo by se jednat například o projekty v oblasti obnovitelných zdrojů – vodních elektráren, spalování biomasy, či o projekty energetické infrastruktury.

Elektrárna Varna leží v severovýchodním Bulharsku v blízkosti stejnojmenného černomořského přístavu a její umístění tak představuje poměrně významnou logistickou výhodu. Díky svému instalovanému výkonu 1 260 MW (6 x 210 MW) se Varna stane největší klasickou elektrárnou Skupiny ČEZ, na druhé místo tak odsune dosud největší zdroj - elektrárnu Prunéřov II. (5 x 210 MW) v severních Čechách. Varna spaluje importované černé uhlí a v roce 2003 vyrobila cca 2,3 TWh elektrické energie, v následujících deseti letech se však očekává zvláště díky modernizaci a rostoucí poptávce po elektřině v Bulharsku i celém regionu jihovýchodní Evropy postupný nárůst výroby elektřiny.

Skupina ČEZ v rámci své zahraniční expanze uspěla právě již v Bulharsku, kde od ledna 2005 vlastní tři bulharské distribuční společnosti na západě země. V oblasti distribuce ČEZ získal i rumunskou distribuční společnost Electrica Oltenia, která dodává elektřinu v oblasti přímo sousedící s bulharským distribučním územím Skupiny ČEZ. V oblasti výroby elektřiny ČEZ letos již získal dvě polské elektrárenské společností Elcho a Skawina, a pokračuje ve vyhledávání dalších příležitostí v rámci svého cílového regionu střední a jihovýchodní Evropy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data