Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Držet se na trhu stáda?

05.10.2006 10:20

Nezřídka se ukazuje, že na trhu (a nejen na něm) při rozhodování dominují faktory, které nemají mnoho společného s tvrdými daty, racionální optimalizací, apod. Těmi, které nejvíce vystupují do popředí jsou averze vůči k riziku, důležitost zarámování si problémů/situací a tendence ke stádovému chování. Prvním dvěma jsme se zde již věnovali, podívejme se na třetí.

Biologové dokázali to, co zvířata dělají přirozeně - to, že nejlepším způsobem jak zůstat naživu při útoku predátora na stádo je pohybovat se co nejblíže k centru stáda. To se pak při úprku chová jako celek, aniž by ale tento byl nějak zvenčí koordinován. Stádovým chováním je pak obvykle myšlena právě situace, kdy se skupina jedinců chová stejným způsobem, aniž by byla nějak zvenku koordinována. Za stádové chování tedy např. nelze považovat pobláznění skupiny lidí jedním člověkem. Ač se tedy stádové chování na akciovém trhu na první pohled řadí po bok vlnám násilí na ulicích, demonstracím, apod., zdání může klamat, protože tyto jsou často nějak koordinovány a řízeny.

Co je dobré pro některé druhy zvířat, nemusí být dobré pro investora - tomu může snaha o držení se blízko k "centru stáda" lehce uškodit. Co se týče akciového trhu, může být stádové chování rozdělit na dvě úrovně:

- První úrovní je okamžité chování investorů a traderů jako reakce na to, co dělají ostatní v první reakci na něco nového (u čeho zpravidla na první pohled nemají ani nejmenší tušení, zda je to dobré, či zlé). Zde je lehčí stádové chování pochopit, protože v případě nutné okamžité reakce může být (ale zdaleka nemusí) chování ostatních důležitým vodítkem (co když vědí více než já).

- Stejně tak lze ale pozorovat stádové chování i v případech, kdy lze danou situaci a reakci na ni poměrně dobře promyslet. V případě trhu jde zejména o tvorbu projekcí a vliv konsenzu na to, jak každý jeden analytik/investor koriguje své úvahy o tom, jak bude vypadat budoucnost. Zde jsou ve hře i jiné faktory a o prospěšnosti stádového chování lze již hůře argumentovat.

I tento úvod ukazuje, že jednoznačně odsoudit stádové chování (i na akciovém trhu) zdaleka nemusí být správné. Mimochodem již Keynes řekl, že na trhu není důležité, co si myslím já, ale co si myslí ostatní (ale radši nerozvádějme smyčku "já si myslím, že oni si myslí, že já si myslím ..."). V dalších článcích se tedy na toto téma podíváme detailněji.


Váš názor
  • O co v tom článku jde ???
    05.10.2006 14:51

    Pane Soustružník, mám vůči Vám osobně výhrady z doby kdy jste psal negativní komentáře a dělal negativní analýzy k ČEZu - který se pohyboval pod 100 Kč/ks. Od té doby jsem neměl důvod svůj názor na Vaše odborné schopnosti měnit. Váš současný článek je o ničem, není v něm žádná "hloubka" ani v něm nevidím žádný smysl. Dle mého názoru bylo zbytečné ho zveřejňovat a mohl jste přeskočit rovnou k pátému nebo osmému článku, nebo rovnou na konec toho, co jste chtěl sdělit.
    Imation
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data