Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOHS: Podpora pro Hyundai je podle evropských pravidel

ÚOHS: Podpora pro Hyundai je podle evropských pravidel

23.10.2006 11:44
Autor: 

Následuje tisková zpráva ÚOHS
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v minulých dnech předal Evropské komisi k posouzení případ veřejné podpory, kterou hodlá Česká republika poskytnout automobilové společnosti Hyundai. V daném případě jde o jednu z největších investičních akcí v historii ČR.

Korejská společnost Hyundai Motor Company hodlá investovat v Nošovicích na Frýdecko-Místecku do výstavby nového závodu na výrobu osobních automobilů. S Českou republikou má uzavřenou investiční smlouvu, která upravuje všechny formy veřejné podpory, jež může společnost čerpat. Jedná se především o slevu na dani z příjmu, hmotnou podporu na vytváření nových pracovních míst, hmotnou podporu na rekvalifikaci zaměstnanců a prodej pozemků za zvýhodněnou cenu. Vzhledem k tomu, že celková výše veřejné podpory překračuje hranici pro projekty spadající pod zákon o investičních pobídkách, musí být podpora notifikována (zaslána k oznámení) Evropské komisi k povolení výjimky ze zákazu veřejné podpory. Do doby rozhodnutí Evropské komise nesmí být žádná veřejná podpory poskytnuta.

ÚOHS považuje navrženou podporu za slučitelnou s evropskými pravidly, a to až do výše její maximální míry pro daný projekt a daný region, tj. 15% z celkových investičních nákladů. Společnost Hyundai může obdržet výjimku z obecného zákazu veřejné podpory na získání tzv. regionální podpory, kdy společnost musí realizovat investici přinášející určité výhody regionu, mimo jiné ve formě tvorby nových pracovních míst a nových příležitostí pro subdodavatele z regionu.

V posledních měsících spolupracoval ÚOHS s příjemcem podpory a s ministerstvem průmyslu a obchodu na přípravě podkladů a informací pro notifikaci. V nejbližší době lze očekávat doplňující dotazy Evropské komise a návrh prvních osobních konzultací s pracovníky Evropské komise, kterých se budou účastnit i zástupci ÚOHS. Evropská komise může vydat kladné rozhodnutí k navržené podpoře do dvou měsíců od přijetí kompletních informací k případu. Pokud však shledá, že existují pochybnosti o slučitelnosti podpory se společným trhem, zahájí tzv. formální šetření a rozhodnutí vydá do 18 měsíců od zahájení takového šetření.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data