Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

26.10.2006 11:46
Autor: KBC/Patria

PKN Orlen: Tisk spekuluje o zájmu velkých ropných společností
Gazeta Wyborcza spekuluje o tom, že velké mezinárodní společnosti jako ChevronTexaco a Shell mají zájem koupit podíl v PKN Orlen. Noviny uvádí, že nejvyšší představitelé PKN v září navštívili Houston a že Shell plánuje navštívit PKN přímo ve Varšavě 20. listopadu. Tisk dále spekuluje, že zájemci byli ochotni zaplatit 100 PLN za akcii za státní podíl ve společnosti, nicméně stát tuto nabídku odmítl.

Náš názor: PKN Orlen má, zdá se, zájem o silného partnera, který by mohl zajistit účast společnosti na projektech v průzkumu a výrobě. Je také zřejmé, že management chce být nezávislejší na politice. Z důvodu právě politického aspektu této záležitosti nepředpokládáme, že jsou jednání s těmito společnostmi v pokročilé fázi. Nicméně si dokážeme představit, že se na základě této zprávy vynoří spekulativní kupci, i přesto, že udávanou cenu 100 PLN za akcii považujeme za nereálnou, vzhledem k tomu, že představuje 17násobek čistého zisku za rok 2006.

Kety: Výsledky za 3Q06 jsou ve shodě s očekáváním
Kety zveřejnila výsledky za 3Q06, které jsou ve shodě s projekcemi managementu vydanými před měsícem. Čistý zisk dosáhl 25,2 mil. PLN, tzn. meziroční pokles o 9,3 %, přesně v rozmezí uváděném managementem 25-26 mil. PLN.

Tržby dosáhly 288,8 mil. PLN, meziročně +46 %, o 5 % více než byla první předpověď managementu a 3 % nad naší předpovědí. Dobré výsledky byly způsobeny zejména růstem lisovaných produktů o 54,5 % a hliníkových profilů o 113 %. Tržbám z hliníkových profilů napomohl příspěvek od Aluprof. Obalový segment zaznamenal meziroční nárůst o 4,8 %, kterému se po požáru pomalu daří získávat zákazníky zpět.

EBIT dosáhl 35,4 mil. PLN, meziročně +21,6 %, což je o 4 % více, než byla horní hranice původní předpovědi a 5 % nad naším odhadem. Provozní marže 12,2 % si proti 14,7 % pohoršila z důvodu výrazně vyšších cen surovin a nižších marží obalové divize.

Náš názor: Výsledky považujeme za dobré a podle nás ukazují na to, že Kety těží ze vzestupu polského stavebního sektoru. Nicméně i nadále se domníváme, že současná tržní cena více než odráží fundamenty společnosti. Akcie se obchodují za 21,5x P/E 2006 a 17,3x P/E 2007 a podle našeho názoru jsou nadhodnocené.

BorsodChem: Tisk spekuluje o tom, že maďarské úřady příští týden schválí nabídku Permiry
Podle deníku Magyar Hírlap by mohl maďarský Úřad pro finanční dohled (PSZAF) schválit veřejnou nabídku společnosti Permira již příští týden. Tento schvalovací proces byl před téměř třemi týdny odložen, protože regulátor požádal o delší čas na posouzení opčních smluv Permiry, které jí mají zajistit většinu v BorsodChemu.

Náš názor: Pokud by došlo ke schválení příští týden, stalo by se tak ve shodě s naší představou, že tento proces může trvat několik týdnů, i když bychom mohli zaznamenat mírně pozitivní reakci na toto rozhodnutí, protože by se tím vyloučilo další možné zpoždění nebo i riziko zamítnutí.

Permira chce minoritním akcionářům nabídnout 3 000 HUF na akcii v rámci veřejné nabídky, což je výrazně nad minimem stanoveným regulátorem ve výši 2 633 HUF (vážený cenový průměr 180 dnů před oznámením nabídky). Předpokládáme, že pokud investoři nabídku přijmou, mohli by svoje peníze obdržet během 40-47 dnů nebo zhruba v polovině prosince pokud bude nabídka schválena příští týden.

Předpokládaný časový harmonogram na obdržení plateb z veřejné nabídky je následující:

1) Proces schválení nabídky by měl být dokončen příští týden (minimum 2 dny, maximum 7 dní, pokud jsou spekulace tisku správné).
2) Pokud bude schválena dokumentace veřejné nabídky, začne odkup akcií nejdříve 2 dny a nejpozději 5 dnů po tomto schválení.
3) Odkup akcií by měl trvat až do pátku pátého týdne (zhruba 30 dnů).
4) Na vyrovnání (platbu) je určeno 5 dnů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data