Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zajištění akciového portfolia – rizika a efektivita zajištění

02.11.2006 12:29
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Jak už bylo naznačeno v předchozím článku (ZDE), zajištění v praxi není stoprocentní. Uveďme tedy hlavní problémy a rizika, které jsou spojeny se zajištěním v praxi a které snižují jeho efektivitu.

Při výpočtu počtu kontraktů nutných k zajištění asi velmi zřídka dojdeme k celému číslu. Je tedy třeba se rozhodnout pro vyšší, nebo nižší než optimální počet. Nutnost počítat v jednotkách kontraktů tak snižuje efektivnost zajištění, neboť malá část portfolia buď není zajištěna, nebo máme „malou otevřenou pozici“ ve futures navíc. Záleží na tom, jaký optimální počet kontraktů vyjde, ale je třeba mít na mysli, že pozice v akciích je méně riziková než pozice ve futures – to hovoří po zaokrouhlení optimálního počtu kontraktů spíše směrem dolů.

Dalším důvodem, proč není zajištění stoprocentní, je použití statistických metod. Odvození koeficientu beta z historických dat nám dává pouze odhad bety, dostáváme proto jen odhad citlivosti portfolia na změny indexu pro následující (zajištěné) období. Beta se navíc v čase mění. Spolehlivost se také snižuje s klesající korelovaností portfolia s indexem.

Riziko při zajišťování vzniká při nesouladu horizontu zajištění a splatnosti kontraktu. Futures kontrakty mají typicky pevné datum splatnosti 4krát do roka. Pokud chceme zajistit portfolio jinak než do okamžiku splatnosti kontraktu, podstupujeme riziko odlišného pohybu termínové a spotové ceny, tzv. bazické riziko. (více o bázi ZDE). Tyto ceny se rovnají v čase dospělosti kontraktu, avšak před tím ne, jejich rozdíl (báze) může být kladná i záporná. Při zajištění k jinému datu než je datum vypořádání je tak nutné odhadovat pohyb báze, což přináší další prvek rizika.

A jak tedy změříme, nakolik je zajištění efektivní? Jako zajišťovací efektivnost se bere poměr změna pozice ve futures / změna spotové pozice. Při výsledku 100 % jde o dokonalé zajištění, odchylky na obě strany znamenají nižší efektivnost.

Pro ex ante výpočet, akciové portfolio zajištěně indexovými futures:
změna futures pozice = počet kontraktů x multiplikátor x změna hodnoty indexu
změna spotové pozice = počáteční hodnota portfolia x beta x změna hodnoty indexu / hodnota indexu

V tomto teoretickém výpočtu ještě může 100% efektivnost vyjít, vzhledem k výše uvedeným bodům ale při zpětném počítání vzniknou větší či menší odchylky.

Patria Direct nabízí obchodování s futures na index PX, více informací naleznete ZDE

Čtěte také:
Zajištění akciového portfolia indexovými futures
Futures jako nástroj pro spekulace


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university