Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v září: po prázdninách ke strojům… a kladnému saldu

3.11.2006 9:26
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Obchodní bilance se po prázdninových schodcích v září vrátila ke kladnému saldu. Přebytek dosáhl 7,5 miliardy korun. Vývoz, který se meziročně zvýšil o 9,4 procenta, reflektuje příznivé podmínky na západoevropských i středoevropských trzích. V dovozu, kde došlo ke zvýšení o 8,4 procenta, se promítá akcelerace domácí poptávky v podobě růstu dovozu investičního i spotřebního zboží. Podle našeho odhadu se mírně snížil negativní vliv směnných relací.

Prim na straně vývozu hrály opět stroje a dopravní prostředky, konkrétně výpočetní technika a automobily. Vývoz tohoto zboží se meziročně zvýšil o 9,7 procenta a na celkovém vývozu se podílí více než polovinou (52 procenty). O automobilce TPCA už padlo mnoho slov, daří se i Škodě Auto, a k rychlému zvyšování vývozu přispívají také Foxconn, Siemens, Bosch, a řada dalších firem. Zmíněná jména nejsou „product placement“, ale měla by ilustrovat vliv předchozí vlny přílivu přímých zahraničních investic. Kromě zvýšení výrobních a exportních kapacit je důležitý také vývoj poptávky. Mezi důležité faktory příznivého vývoje vývozu patří oživení hospodářského růstu u našich hlavních obchodních partnerů, tedy v Německu, Rakousku a Francii. Ke zrychlení růstu ekonomiky došlo také na Slovensku, které je stále druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem.

V letošním roce ožila také domácí poptávka. Spotřební výdaje domácností se v první půli roku meziročně reálně zvýšily o 3,8 procenta, investice stouply o 6 procent. V případě spotřebitelské poptávky patří mezi klíčové faktory rychlejší růst mezd, investiční aktivitu podporují reinvestice zisků zahraničních investorů.

Letošní celoroční přebytek obchodní bilance směřuje k 45 miliardám korun. Mírně příznivější výsledek zahraničního obchodu ve srovnání s průměrným očekáváním by mohl podpořit korunu v pokusech o zdolávání svých historických maxim.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data