Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Rozšíření Evropské unie a její „sociální harmonizace“

9.11.2006 13:24

Evropská unie se stále ještě nachází ve stavu mírného zmatení. V roce 2004 se „stará“ patnáctka rozšířila o „novou“ desítku a brzy se ukázalo, že nováčci mají na některé věci jiný názor a ne vždy se nechají udolat osvědčeným „dvojblokem“ Francie-Německo. V následujícím roce pak přišel šok číslo dvě, tentokrát přímo od „otců zakladatelů“, když Francie a Nizozemí odmítly v referendech návrh celoevropské ústavy.

Evropská unie, resp. její vrcholové orgány nyní zkoumají kudy dál. Jednou z nejcitlivěji vnímaných oblastí evropské integrace je sociální zabezpečení a jeho slaďování na evropské úrovni. Evropská unie se sice vždy hlásila ke konceptu „sociální Evropy“, ale nikdy se jasně co tím přesně myslí. Mělo by jít o unifikaci sociálního zabezpečení v Evropě? O určitou formu federalismu se silným nadnárodním přerozdělováním? Nebo jen o harmonizaci, tak aby si jednotlivé sociální systémy „nekonkurovaly“? Nebo by EU měla stanovovat minimální „standardy“ sociálního zabezpečení?

Například komisař Špidla přišel s návrhem stanovit nejnižší zaručený příjem v celé Evropské unii. Šlo by tedy zřejmě o obdobu českého životního minima, ovšem na nadnárodní úrovni. Již naše zkušenost s životním minimem ukazuje, jak nebezpečný nástroj to je (pro nezanedbatelnou část českých rodin představuje životní minimum vážnou konkurenci příjmům z práce). Celoevropská konstrukce „minimálního příjmu“ či „životního minima“ by podobné problémy ještě znásobila, protože co je „životní minimum“ ve Francii či v Británii, je zcela jistě nadstandardní příjem v Estonsku či v Česku.

Rozšíření Evropské unie totiž vedlo k výraznému zvýšení její různorodosti (neboli heterogenity). Všechny ekonomické teorie integrace jsou přitom zajedno, že čím vyšší je různorodost jednotlivých integrujících se entit, tím méně by centrum mělo řídit a stanovovat. Logické by tedy bylo, že rozšíření EU by mělo vést ke snížení tlaku části evropských institucí na unifikaci sociálního zabezpečení v EU. Věřme, že tento přízemní, leč praktický názor převládne i mezi doposud horlivými zastánci „sociální integrace“.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • to je přesně ono
    9.11.2006 14:24

    "co je „životní minimum“ ve Francii či v Británii, je zcela jistě nadstandardní příjem v Estonsku či v Česku" - PŘESNĚ TO JE TŘEBA ODSTRANIT, práce v naší bance je taky úplně stejná jako práce v bance ve Francii (viz. např. SG), takže i plat by měl být stejný. A toho se právě dosáhne tím, že se zaručí jednotný standard - takže za ty žebračenky už tady vážně nebude nikdo muset pracovat. Zatím jsme totiž jen něco jako nevolníci firem...
    ekonom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC