Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rating ČR potvrzen, ale…

Rating ČR potvrzen, ale…

20.11.2006 17:32
Autor: David Marek

Agentura Standard & Poor's dnes potvrdila rating českých vládních závazků na stupni A-/A-2 v případě závazků v cizí měně a na stupni A/A-1 u korunových závazků. Výhled ratingu zůstal pozitivní. Zaznělo ovšem varování, že navždy by tomu tak být nemuselo.

Nejdříve stručně k procesu změny ratingu. Změně ratingu vládních závazků zpravidla předchází změna výhledu. Pokud je nyní například u ČR pozitivní výhled, znamená to, že má blízko ke zvýšení ratingu. Výhled je tedy jakýmsi doplněním a dalším zjemněním škály. Zjednodušeně by se dalo říci, že ČR má nyní u svého hlavního ratingu známku A minus plus. Dojde-li ovšem ke změně původně příznivých podmínek či předpokladů, může se výhled opět zhoršit.

A to je případ ČR. Česká ekonomika zažívá rychlý hospodářský růst. Zmírnila se vnější nerovnováha, před dvěma lety se schodek běžného účtu pohyboval nad šesti procenty HDP, letos by měl být mezi třemi a čtyřmi procenty HDP. Vláda před čtyřmi lety naslibovala, a dokonce i začala s reformováním veřejných rozpočtů, ale záhy s tímto úsilím skončila. A právě na absenci fiskálních reforem upozorňuje Standard & Poor's. Bez nápravy veřejných rozpočtů, zejména v oblasti sociálního systému, upozorňuje ratingová agentura na možnost zhoršení výhledu českého ratingu. Prozatím nemáme ani vládu, natož reformně naladěnou vládu, a nejsme tedy ani daleko k prvnímu vykročení směrem k horšímu ratingu. Snad všichni vědí, co je potřeba dělat, jen české vlády nikoli…


Váš názor
  • Dotaz
    20.11.2006 18:13

    Mohu se zeptat, jaký rating má Německo a Francie ?
    Hugo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data