Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrná mzda ve 3. čtvrtletí: stále těsně pod 20.000 Kč

Průměrná mzda ve 3. čtvrtletí: stále těsně pod 20.000 Kč

29.11.2006 9:18
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Tempo růstu mezd zpomalilo. Ve 3. čtvrtletí se průměrná hrubá mzda meziročně zvýšila o 6,1 procenta na 19.968 korun. Reálně průměrná mzda stoupla o 3,1 procenta. Srovnání s vývojem zaměstnanosti a odhadem hrubého domácího produktu ukazuje na zhruba jednoprocentní pokles jednotkových mzdových nákladů, což je odpovědí na otázku přiměřenosti tempa růstu mezd.

Ve firemním sektoru se platy v průměru zvýšily o 6,2 procenta (reálně o 3,2 procenta) na 20.104 korun, v nepodnikatelské sféře průměrná mzda vzrostla o 5,4 procenta (reálně o 2,4 procenta) na 19.484 korun. Nejrychleji rostly platy ve zdravotnictví (včetně veterinářů a pracovníků sociální péče), kde průměrná mzda meziročně poskočila o 8,6 procenta. Nejméně dostali přidáno zaměstnanci v dopravě, kteří si polepšili jen o 3,4 procenta. Vzhledem k tomu, že rychleji než průměrná mzda rostly platy v oblasti informačních technologií, finančním sektoru a síťových odvětvích (výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody), kde jsou mzdy výrazně vyšší než je průměr, došlo k prohloubení mzdové diferenciace.

Statistické rozdělení mezd ale není symetrické. Průměrnou mzdu nebere nejpočetnější skupina zaměstnanců. Zatímco průměrná mzda činí necelých 20.000 korun, mzdový medián se patrně pohybuje mírně nad 17.000 korun.

Z pohledu konkurenceschopnosti a rizika mzdami tažené inflace je důležitý návrat jednotkových mzdových nákladů ke klesajícímu trendu. Podle našeho odhadu se jednotkové mzdové náklady meziročně snížily o jedno procento. Tato informace má mimo jiné význam také při úvahách o vývoji úrokových sazeb v nejbližších měsících.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průměrné mzdy o 6,4 procenta (reálně o 3,8 procenta) na 20.243 korun. Poprvé v historii by tak měla být překonána hranice 20.000 korun. V roce 2010 by měl padnout další milník a průměrná mzda by se měla přehoupnout přes 25.000 korun.

Náš dlouhodobý model ekonomiky dále ukazuje, že v roce 2025 bude průměrná hrubá měsíční mzda činit 48.000 korun, v roce 2050 164.000 korun a na konci století překročí hranici jednoho milionu korun (odhady jsou v korunách pro lepší srovnatelnost s dnešními hodnotami, v uvedených letech by ale peněžní jednotkou mělo být euro).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data