Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOHS zastavil správní řízení s ČEZem, k udělení pokuty nepřistoupil

ÚOHS zastavil správní řízení s ČEZem, k udělení pokuty nepřistoupil

5.12.2006 14:05
Autor: 

Následuje tisková zpráva ÚOHS:
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení vedené od druhé poloviny září se společností ČEZ. ÚOHS v daném správním řízení, podobně jako v dalších případech, upřednostnil provedení nápravy ze strany účastníka řízení namísto uložení možné pokuty.

Elektrárenská firma ČEZ podle zjištění Úřadu stanovila rozdílné podmínky ve smlouvách o dodávkách, platných od 1. ledna 2006. Společnost upravovala bez objektivně ospravedlnitelných důvodů odlišně cenový vzorec, na základě něhož dochází k určení ceny hnědého uhlí dodávaného do společnosti ČEZ. Konkrétně byla diskriminována Sokolovská uhelná. V jejích smlouvách je nárůst cen, za které surovinu ČEZu dodává minimální a je zastropen. Sokolovská uhelná jako jediný z dodavatelů hnědého uhlí nemá v současné době platné smlouvě (pro období 2005-9) jako jediná zahrnut vliv meziroční změny ceny elektrické energie. Tímto způsobem je proti své konkurenci, mezi kterou patří Severočeské doly nebo Mostecká uhelná diskriminována.

Společnost ČEZ v rámci správního řízení navrhla závazky, které ÚOHS přijal jako dostatečné a vedoucí k nápravě závadného stavu. Ty nyní obsahují smluvní dodatek směřující k úpravám cen ve prospěch Sokolovské uhelné. ČEZ se navíc zavázal uzavřít se Sokolovskou uhelnou dlouhodobou kupní smlouvu do vyuhlení dolů.

ÚOHS v daném případě nepřistoupil k uložení pokuty, neboť účastník řízení závadný stav přiznal a významně přispěl k rychlé nápravě. Navíc protisoutěžní jednání bylo poměrně krátkodobé a nedošlo ke vzniku závažných negativních dopadů na soutěž.


Váš názor
 • ÚOHS
  5.12.2006 15:40

  Dvojí metr?Aha přece jsme v Česku!
  Petr
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university