Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance ve 3. čtvrtletí: schodek běžného účtu již vystoupal na 3,8 procenta HDP

Platební bilance ve 3. čtvrtletí: schodek běžného účtu již vystoupal na 3,8 procenta HDP

7.12.2006 10:22
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Schodek běžného účtu ve 3. čtvrtletí klesl na 48,4 miliardy z 51,4 miliardy korun ve 2. čtvrtletí. Na roční bázi dosahuje saldo běžného účtu 3,8 procenta HDP. Výsledek je mírně nižší než indikovala dílčí měsíční data, rozdíl ale není natolik výrazný, aby rozhýbal poklidnou hladinu devizového trhu. Finanční účet zaznamenal nejvyšší příliv kapitálu v letošním roce a zásluhu na tom mají vysoké reinvestované zisky zahraničních investorů a zájem o české akcie. V rámci portfoliových investic ale došlo k odlivu prostředků, neboť aktivita českých investorů na zahraničních burzách byla ještě vyšší. Za celý rok očekáváme schodek běžného účtu 123 miliard korun (3,8 procenta HDP) po loňských 63 miliardách korun (2,1 procenta HDP).

V 90. letech určovala osud běžného účtu výkonová bilance (zahraniční obchod a bilance služeb). V současnosti osud běžného účtu určuje bilance výnosů. A zde se schodek prohloubil o 20 miliard na 56,5 miliardy korun. Přebytky v zahraničním obchodu (5,1 miliardy) a bilanci služeb (6,2 miliardy) už jen mírně korigovaly celkový deficit běžného účtu. Schodek běžného účtu na roční bázi v relaci k HDP se již tři čtvrtletí zhoršuje. Na konci loňského roku činil 2,1 procenta HDP, nyní již 3,8 procenta HDP. Důvodem ale nejsou hospodářské cykly české ekonomiky a jejích obchodních partnerů. Příčina spočívá v cyklu přímých zahraničních investic. Příliv přímých zahraničních investic nejdříve zatížil obchodní bilanci zvýšením dovozu strojů a výrobních zařízení. Po uvedení těchto zařízení do provozu došlo k výraznému zlepšení produkčních statistik, obchodní bilance a běžného účtu. V okamžiku, kdy začaly být realizovány zisky z těchto investic, byl nastartován trend prohlubování schodku v bilanci výnosů s dopadem na celkovou bilanci běžného účtu. Důležité, je že převažuje příznivý vliv a celý proces vedl ke snížení schodku běžného účtu.

Kladné saldo finančního účtu vzrostlo na 45,8 miliardy z 33,4 miliardy korun ve 2. čtvrtletí. Nejvíce k tomu přispěly přímé zahraniční investice. Do ČR touto formou přitekl kapitál v objemu 44,4 miliardy korun, polovinu z toho ovšem činí reinvestované zisky zahraničních investorů. V rámci portfoliových investic došlo k odlivu prostředků, neboť aktivita českých investorů na zahraničních burzách předčila nákupy domácích cenných papírů zahraničními investory.

Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu 123 miliard korun (3,8 procenta HDP) po loňských 63 miliardách korun (2,1 procenta HDP).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data