Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v říjnu: návrat k dvouciferné rychlosti

Průmyslová výroba v říjnu: návrat k dvouciferné rychlosti

12.12.2006 9:20
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Průmyslová výroba se v říjnu meziročně zvýšila o 12,8 procenta po růstu o 5,5 procenta v září. K velmi příznivému výsledku pomohl kalendář. Letošní říjen měl totiž o dva pracovní dny více než ten loňský. Na celkovém růstu průmyslové produkce se nejvíce podílely automobilový průmysl a výroba elektrických a optických spotřebičů. Pokračování rychlého růstu produkce naznačuje výrazné zvýšení zakázek v průmyslu.

Letošní výkon českého průmyslu se patrně zapíše do historických tabulek novým rekordem. Tak rychle se výroba v novodobé historii ČR nikdy nezvýšila. Z deseti měsíců, za které známe výsledky, dosáhlo meziroční tempo růstu průmyslové produkce sedmkrát dvouciferné hodnoty. Jedním z nich byl říjen. Tomu ale pomohly kalendářní variace. Bez nich by se objem produkce zvýšil o 8,7 procenta. Odeznění vrcholu v rychlosti růstu je zřejmé. Důvod je nasnadě. Loňské nabíhání výrobních linek kolínské automobilky TPCA.

V říjnu se hned ve čtyřech odvětvích zvýšila výroba o více než 20 procent: výroba a opravy strojů a zařízení (+26 procent), gumárenství a výroba plastů (+23,9 procenta), výroba elektrických a optických přístrojů (+21,4 procenta) a dřevozpracující průmysl (+21 procent). Jediným odvětvím, kde se produkce snížila, bylo v říjnu koksování a rafinérské zpracování ropy (-8 procent).

K výraznému zvýšení průmyslové výroby v ČR pomohlo zvýšení výrobních kapacit díky investiční aktivitě v předchozích letech a letošní zrychlení hospodářského růstu na východ i západ od našich hranic umožnilo využít tyto nové kapacity v plné míře.

Díky rychlému růstu produktivity práce (+12,9 procenta) si mohou průmyslové firmy dovolit zvyšovat mzdy rychleji (+7,7 procenta) než dříve, aniž by při tom zhoršily své hospodářské výsledky (jednotkové mzdové náklady klesly o 4,6 procenta).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data