Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jede, jede mašinka… ale špatným směrem

Jede, jede mašinka… ale špatným směrem

13.12.2006 13:10

Lidé zapomínají a asi každé popálení se na horkém trhu je po čase zapomenuto. V devatenáctém století již měli investoři, alespoň zprostředkované, zkušenosti s tím, co dokáže tržní bublina. Poučit se mohli od Holandska a jeho tulipánů, z příběhu South Sea Company či na Mississippi modelu. Přesto přichází další „nová doba“, kdy již staré zákony neplatí – doba železnice a s ní probíhající euforie, která se přelila i na burzu.

Železniční mánie probíhala v Británii ve 40. letech 19. století. Svůj vrchol zaznamenala v roce 1846. Jejím odrazem na akciovém trhu byl prudký nárůst cen akcií železnic, který vyvolával další poptávku po nich a další růst. Ztráta soudnosti a stádové chování, podporované více či méně obratnou marketingovou podporou akcií se odráželo v cenách akcií. Ty se opět neobchodovaly na základě úvah o ekonomické návratnosti, podnikatelském modelu, apod., ale na základě doslova módní vlny.

Ve velkém měřítku se zřejmě poprvé projevil negativní vliv trhu na zbytek ekonomiky vedoucí přes jeho neschopnost dobře ocenit kapitál. Vysoká cena akcií indikovala příliš nízký náklad kapitálu pro investice do expanze železnic. Zároveň „potvrzovala“ očekávání co se týče jejich budoucí výnosnosti. Stádové chování se tak přelilo na úroveň vedení jednotlivých organizací, které s tím, že všichni se přece nemohou mýlit, podnikaly stále „odvážnější“ projekty. Absence kritického pohledu investorů a jejich ochota investovat do všeho, co souviselo se železnicí, je v tom podporovaly. Stavěly se tak železniční trati i na místech, kde bylo evidentní, že provoz na nich nemůže investici zaplatit. Došlo k přeinvestování díky optimismu živenému akciovým trhem. Očekávání se nepotvrdila (náklady na vybudování železnic a souvisejících aktiv nebyly zaplatitelné ze služeb, které tyto poskytovaly) a procitnutí vedlo k pádu cen akcií ve chvíli, kdy si konzervativnější jedinci začali uvědomovat, že bude lepší vybrat zisky. Pád byl podpořen i zjištěním nekalých praktik některých firem, které vědomě vydávaly nepravdivé prospekty týkající se jejich akcií.

Význam této krize spočíval i v tom, že byla jednou z prvních, kdy svůj majetek ztratila špatnou investicí i širší veřejnost. Zatímco doposud (snad s výjimkou tulipánů) své bohatství tratily spíše vyšší vrstvy společnosti, na investicích do železnic již pohořela širší sociální vrstva díky větší možnosti a schopnosti investovat.

A jak bylo naznačeno výše, nejen špatný odhad budoucnosti, ale i kriminální aktivity vedly k znehodnocení investic. Počáteční velikost investice přitom mohla výrazně narůst, protože platilo, že pokud náklady převýší prvotní odhad (tj. prvotní výši vkladů investorů danou odhadem managementu), musí investoři své vklady navýšit tak, aby mohl být projekt dokončen. Při slabém dozoru nad managementem mohl tento tímto způsobem ždímat peníze z investorů po dlouhou dobu.

V neposlední řadě k významu této bubliny přispělo provázání byznysu a politiky, kdy vlastníci železnic, jejich dozorčí rady a ostatní úzce svázaní se společnostmi byli propojeni s parlamentem, či přímo jeho členy.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • 13.12.2006 15:55

    Kdyby ten chlapík alespoň překládal do češtiny bez anglismů :-)
    toshi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board