Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Rozšíření Evropské unie a migrace

21.12.2006 13:11

Jednou z hlavních obav ve „starých“ členských zemích Evropské unie před jejím rozšířením v roce 2004 byla migrační vlna z Východu, která by mohla zaplavit již tak sklerotický trh práce v západní Evropě. Z tohoto důvodu se během prvních dvou let otevřel trh práce pro nové členské země jen ve Velké Británii, Irsku a Švédsku. Itálie a Nizozemí zavedly kvóty pro nové členské země a Dánsko (a Norsko, které není členem EU) umožnilo zaměstnání za zpřísněných podmínek. Od května letošního roku je pak pro obyvatele nových členských zemí volně otevřený trh práce v devíti z patnácti „starých“ zemí EU, omezení zůstávají v Německu, Francii, Rakousku, Lucembursku, Belgii a v Nizozemí.

Po více než dvou letech se dá říci, že rozsah migrace z Východu na Západ byl vyšší než očekávali optimisté, nicméně nedošlo k žádným problémům. Nejatraktivnější se zdá být irský trh práce: Již v prvním roce se počet lidí zaměstnaných v Irsku zvýšil o 4 %, tj. o více než 80 tisíc. V Británii se za stejné období registrovalo 350 tisíc imigrantů z „nových“ zemí EU. Mnohem menší zájem byl o Švédsko (necelých 9 tisíc migrantů v prvním roce).

Itálie stanovila kvótu na počet migrantů z „nové“ Evropy ve výši 36.000 v roce 2004, 79.500 v roce 2005 a 170.000 letos. Ani v jednom roce nebyla kvóta doposud naplněna. Naopak nizozemská kvóta 22.000 zaměstnanců byla vyčerpána hned v roce 2004.

Dosavadní migrace potvrdila, že obavy „starých“ zemí byly neopodstatněné. Navíc ty země, které svůj trh otevřely, získaly „bonus“ ve formě zvýšení počtu zaměstnaných a tedy rychlejšího růstu ekonomiky. Je na druhou stranu pravda, že svůj trh práce otevřely země s nejliberálnějším zákonodárstvím, tj. země schopné pružně reagovat na zvýšenou nabídku práce. Například Německo (kvůli svému rigidnímu systému mzdových vyjednávání) či Francie (kvůli až absurdní ochraně stávajících pracovních míst) by se s přílivem i menšího počtu migrantů vyrovnávaly mnohem hůř.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data