Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOHS s podmínkami povolil spojení UPC a Karnevalu

ÚOHS s podmínkami povolil spojení UPC a Karnevalu

22.12.2006 10:27
Autor: 

Následuje tisková zpráva ÚOHS
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil rozhodnutím ze dne 22. prosince 2006 spojení jedničky a dvojky na trhu kabelového vysílání v České republice. Společnost UPC může kontrolovat jak svého konkurenta Karneval Media, tak společnost Forcable, která je provozovatelem televizního programu Karneval TV. Rozhodnutí je již pravomocné, společnost UPC se vzdala práva na podání rozkladu.

Vzhledem k tomu, že dochází k významnému posílení pozice lídra trhu bylo spojení povoleno až na základě pěti závazků, které UPC předložila Úřadu. Navržené závazky reagují na identifikované obavy z možného narušení hospodářské soutěže zejména v důsledku posílení tržní síly a s ní spojené vyjednávací pozice firmy vůči poskytovatelům programů, ale i vůči koncovým uživatelům.

1. Smyslem prvního závazku je zajištění přístupu ostatních provozovatelů televizních sítí k programům, k nimž UPC (resp. její majitel skupina Liberty Global) vlastní či získá jakákoliv výhradní práva, a to za nediskriminačních a komerčně přiměřených podmínek.

2. Druhým závazkem vyšel účastník řízení vstříc Úřadu, který se obával, že si realizace spojení a investice do sjednocení kabelových rozvodů vyžádají zvýšení ceny za služby. UPC nesmí do konce roku 2007 zvýšit ceny za analogové vysílání ve svých sítích (tedy včetně Karnevalu). V následném období (do konce roku 2010) pak může zvýšit ceny jen o inflaci, příp. promítnout do cen zvýšení cen energií, autorských práv apod.

3. Dále byl stanoven závazek týkající se zachování stávající programové nabídky pro území, kde se kabelové sítě UPC a Karneval překrývají. Tento závazek má za cíl předejít jednorázové a neočekávané negativní změně programového obsahu.

4. Zneužití vyjednávací pozice vůči poskytovatelům programu má zabránit závazek, který by měl předejít tomu, že by dominantní subjekt dodávající televizní signál koncovým uživatelům a zároveň významný poskytovatel programu hodlal uzavřít svoji programovou nabídku ostatním „programerům“ tak, aby je následně vytěsnil z trhu a získal jejich pozice. Závazek má potenciál zajistit dostatečnou pluralitu programové nabídky dominantního soutěžitele, přitom však účastníkovi řízení zůstává ponechána možnost určitý program za splnění stanovených podmínek odmítnout.

5. V posledním závazku se UPC zavazuje vést oddělenou evidenci nákladů a výnosů, tak aby bylo zřejmé, že nedochází k jakémukoliv křížovému financování, tedy například k dotování satelitního vysílání UPC Direkt z výnosů kabelové televize.

Úřad považuje navržené závazky za situace, kdy na straně jedné dochází spojením ke vzniku dominantního subjektu, a na straně druhé se v blízké budoucnosti očekává posílení konkurenčního prostředí zejména nástupem nových technologií, za dostačující pro odstranění obav z narušení soutěže. Při splnění takových omezení budou dány podmínky pro uchování a další rozvíjení soutěžního prostředí na relevantních trzích.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného
8:54VIG má lepší výsledky a majitel Pegasu dohodl obří akvizici  
8:45Majitel Pegasu dohodl obří akvizici producenta netkaných textilií a otevřel si trhy USA i Asie
8:28PKN Orlen chce vykoupit zbytek akcií Unipetrolu za 380 korun za akcii

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC