Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když se akcie obchoduje pod úrovní zadržených zisků …

Když se akcie obchoduje pod úrovní zadržených zisků …

29.12.2006 12:03

Zaznamenal jsem v odborném tisku podiv nad tím, že investoři mohou ponechat stranou zájmu akcie společnosti s cenou, která je pod úrovní zadržených zisků (na 1 akcii). Krátce bych tedy chtěl zopakovat to, co určuje a podle čeho se dá odhadnout hodnota akcie a možná i její férová cena. A naopak, co hodnotu akcie neurčuje a proč.

Bylo by příjemné, kdyby se hodnota akcie (tj. hodnota vnitřní, ekonomická, ne účetní) dala přímo vyčíst z účetních výkazů. Např. u oněch zadržených zisků existuje pokušení si říci, že pokud doposud společnost vydělala např. 100 (a „drží“ je v zadržených ziscích), těch 100 mají akcionáři jistých a tudíž to představuje spodní hranici toho, za kolik by se měla akcie obchodovat. To by ale platilo, pouze pokud by společnost z nějakého důvodu měla v aktivech (tj. v levé straně rozvahy) peníze a jejich ekvivalenty ve velikosti stejné, jako jsou zadržené zisky (v pravé straně rozvahy). Zároveň by je neměla pro budoucí akvizice a hlavně - nesměla by mít žádné závazky, jejichž plnění by do této hotovosti zasáhlo. Pak by oněch 100 představovalo jakési minimum pro férovou cenu akcie.

V praxi ale společnosti zadržené zisky reinvestují – financují jimi pracovní kapitál a fixní aktiva. Hodnota zadržených zisků, stejně jako hodnota dalšího kapitálu firmy (jeho rozdělení na základní kapitál, fondy, zadržené zisky v principu nemá smysl, jde o účetní položky) je pak dána hodnotou těchto časem naakumulovaných aktiv. Ale opět ne hodnotou účetní, ale tím, jaké cash flow budou tato produkovat v budoucnu. Pokud jdeme více do detailu, nelze si například myslet, že zadržené zisky mají účetní hodnotu stejnou jako vnitřní, pokud je návratnost na ně hluboko pod návratností požadovanou. Je-li např. ROE 5% (návratnost na vlastní jmění, tudíž i na zadržené zisky) a CoE 10% (náklad financování vlastním jměním, tedy i zadrženými zisky), jen očekávaný výrazný růst zisků a ROE v budoucnu by ospravedlnil relevanci účetních zadržených zisků pro odhad vnitřní hodnoty. Ale to jsme opět u toho, že ne účetní výkazy, ale pohled do budoucna určuje hodnotu a snad i cenu.

Krátký příklad: Založím si firmu se základním kapitálem 100 a během deseti let mám zadržené zisky a další fondy 100. Udělám IPO, ale během několika měsíců cena jedné a zároveň jediné akcie klesne na 10 (tj. 90 pod zadržené zisky). To přes veškeré účetní zadržené zisky, čistě proto, že v odvětví, ve kterém podnikám, se zvýšila konkurence a prudce klesly ceny a můj podíl na trhu. Účetní hodnota oněch zadržených zisků je stále velká, jejich vnitřní hodnota mizivá, protože financují aktiva s mizivou vnitřní hodnotou.

Jde tedy obecně o známé téma poměru vnitřní hodnoty a hodnoty účetní. Tato hodnota se pohybuje od těch, co jsou znatelně pod 1 (např. výše uvedené), k hodnotám kolem 10. Čím vyšší jsou bariéry vstupu do odvětví, specifické znalosti nutné pro podnikání, silná značka apod., tím tento násobek obvykle roste a naopak (ROE v těchto odvětvích překračuje CoE a není výrazná síla, která by ho snížila). Nejvyšší tak je v kosmetice, biofarmacii, u některých softwarových společností, atd.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data