Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní dluh ČR loni narostl na 802,5 miliardy Kč

Státní dluh ČR loni narostl na 802,5 miliardy Kč

8.1.2007 14:53
Autor: 

Následují vybrané body tiskové zprávy MF
Ministerstvo financí předkládá osmou Čtvrtletní informaci o řízení dluhového portfolia, která přináší základní řídící parametry portfolia státního dluhu a rizikových státních záruk ve vazbě na vyhodnocení plnění programu financování a vyhlášených strategických cílů stanovených pro rok 2006. Hrubé potřeby vlády na financování činily v roce 2006 (bez revolvingu a snížení hodnoty SPP v oběhu) celkem 175,6 mld Kč a byly tvořeny deficitem státního rozpočtu ve výši 97,6 mld Kč, úhradou části ztráty ČKA ve výši plánovaných 20,0 mld Kč a refinancováním splatného státního dluhu ve výši 58,0 mld Kč. Meziroční přírůstek korunové hodnoty státního dluhu dosáhl 111,3 mld Kč.

I. Přehled plnění strategických cílů řízení státního dluhu pro rok 2006

Ministerstvo financí bylo během roku 2006 úspěšné z hlediska plnění základních cílů strategie řízení státního dluhu a zároveň byly naplněny základní parametry ročního finančního programu vyhlášené dne 1. prosince 2005.

V oblasti zahraničního financování došlo v průběhu posledního čtvrtletí roku k dalšímu čerpání vládních půjček od Evropské investiční banky o hodnotě 2,4 mld Kč, takže celkový načerpaný objem od počátku roku dosáhl cca 7,0 mld Kč, což činí cca 76% plánovaného zákonného ročního limitu. Co se týče působení na zahraničním kapitálovém trhu, během roku 2006 byla realizována pouze jediná tranše soukromého umístění japonskému investorovi o hodnotě 30 mld JPY, které znamenalo pokrytí 6,25 mld Kč, tj. méně než 4% skutečných ročních hrubých výpůjčních potřeb vlády.

V oblasti domácí emisní činnosti došlo ve čtvrtém čtvrtletí k čisté emisi SDD o hodnotě 34,1 mld Kč. Celková hodnota hrubé emise SDD za rok 2006 tak dosáhla 159,4 mld Kč, tj. cca 106,3% maximální vyhlášené limitní hodnoty. Mírné překročení souvisí se zařazením historicky první aukce korunového dluhopisu s třicetiletou splatností, ve které byla nakonec uspokojena poptávka ve výši 13,1 mld Kč. Aukce byla reakcí na růst výpůjčních potřeb vlády zejména díky rozhodnutí před-splatit závazky ve prospěch ČNB ve výši 15,2 mld Kč.

Celkový pokles SPP v oběhu od počátku roku činí 2,3 mld Kč. Nižší než minimální plánovaná čistá dis-emise je způsobena nutností pokrýt zvýšené výpůjční potřeby vlády v situaci, kdy ministr financí zároveň nerozhodl o emisi třetího eurobondu a většina potřeb tak musela být financována na domácím trhu.

Krátkodobý státní dluh poklesl na úroveň 17,1%, čímž byl dosažen cíl 20% a méně počínaje koncem roku 2006. Tento cíl byl vyhlášen již v roce 2003 a stává se tak od roku 2007 fundamentálním limitem řízení refinančního rizika a emisní politiky Ministerstva financí.

Průměrná splatnost státního dluhu vzrostla na 6,2 roku, tj. nad spodní hranicí vyhlášeného cílového koridoru 6,0 – 7,0 let pro konec roku 2006. Vzhledem k navýšení výpůjčních potřeb vlády a k nerealizované emisi eurobondu na delším konci výnosové křivky došlo ke splnění cíle díky úspěšné emisi korunového dluhopisu se splatností 30 let na základě aktivního přístupu Ministerstva financí k řízení státního dluhu a jeho rizik.

II. Celkové parametry státního dluhu ke konci roku 2006


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Státní dluh
  8.1.2007 15:03

  http://cms-consulting.org/dluh/dluh-CZ.htm
  daimonion
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data