Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní dluh: včera 700, dnes 800, zítra 900 (miliard)

Státní dluh: včera 700, dnes 800, zítra 900 (miliard)

8.1.2007 15:46
Autor: David Marek

Předpovídat vývoj státního dluhu bylo v posledních čtyřech letech snadné řemeslo. Stačí se zaměřit na řád stovek miliard a na drobné nehledět. V roce 2002 činil státní dluh skoro 400 miliard korun. Za každý rok přidejte 100 miliard a na konci roku 2006 Vám vyjde 800 miliard. Od přesného údaje se právě odchylujete pouze o 2,5 miliardy korun. Každý rok zvětšit „sekeru“ o 100 miliard to už je slušná porce. Ale jak už to bývá, zadarmo nehrabou kuřata ani na finančním dvorku a úroky z této sekery (náklady státního dluhu) loni dosáhly 32 miliard korun, a to si v posledních dvou letech stát půjčoval při mimořádně nízkých úrokových sazbách.

Otázka číslo jedna bývá: Co způsobuje zvyšování státního dluhu? Odpovědí jsou schodky státního rozpočtu. K nim je potřeba přičíst ještě úhradu ztráty ČKA, která byla „šikovně“ vyvedena z rozpočtu, ale nikoli z dluhu. Loni tento faktor prohloubil státní dluh o 20 miliard, letos by měl přidat dalších 13 miliard. Na státní rozpočet se můžeme spolehnout, ten přidá dalších zhruba 100 miliard. A „palcové pravidlo“ pro předpovídání státního dluhu bude platit i nadále: Na konci letošního roku se dočkáme překonání hranice 900 miliard.

Otázka číslo dvě: Máme moc vysoký dluh? Trochu špatně postavená otázka. Státní dluh je jen jednou ze součástí veřejného dluhu a „šikovná“ vláda může schovat část dluhu mimo státní rozpočet do jiných šuplíků veřejného dluhu (mimorozpočtové fondy, zdravotní pojišťovny, obce a kraje). Proto bývají pro mezinárodní srovnání používána data veřejného dluhu. Podle našeho odhadu se veřejný dluh (podle ESA 95) loni zvýšil na 1,0 bilion korun a v poměru k HDP by měl činit 32 procent. Průměrná hodnota v EU-25 je prakticky dvojnásobná (v roce 2005 63,2 procenta HDP a prakticky stejně velký je veřejný dluh USA). Veřejný dluh prozatím máme na solidně nízké úrovni. Nemuselo by ale dlouho trvat, aby dosahoval „mezinárodně průměrné“ úrovně a dokonce ji začal převyšovat. V roce 1997 činil český veřejný dluh pouze 12 procent HDP. Rychleji (v relaci k HDP) než v ČR roste veřejný dluh jen na Maltě.


Váš názor
 • Srovnávání s půrměrem je nesprávné.
  8.1.2007 19:34

  Pro mne je to zcela irelevantní argument. Předně tohoto průměru je zcela zbytečné dosahovat. Správné je se z cizích chyb poučit, nikoli je opakovat a mít radost z toho, že výsledkem je stejně špatná bilance jako jinde. Ale k tomu navíc: Makroekonom by mne možná opravil, ale kdyby nebylo toho, že 40 let žil minulý režim také reálně na dluh (utrácel i to, co mu nepatřilo), ale číselně bylo přitom vše skoro v pořádku, tak by současná čísla vypadala zcela jinak. Kdyby totiž byla provedena reálná restituce veškeré škody všem původním vlastníkům nemovitostí, firem a podobně za oněch 40 let, míněno v tom rozsahu, že stát si do své tehdejší bilance započetl výnosy z ukradených firem a ukradených nemovitostí, a tato újma by byla vyplacena a poté zaúčtována do současné bilance, byl by schodek nikoli polovina EU průměru, ale jeho pětinásobek Jsem v odhadu hóódně při zemi. Asi tak.
  Cluseau
 • Prusvih
  8.1.2007 18:39

  Prusvih je ten ze 75% HDP v CR produkuji zahranicni firmy.Pokud ovsem porovnate vysku statniho dluhu z poctem produktivnich lidi.(lide kteri produkuji hodnoty a ne urednici kteri prave tento dluh pomahaji zvysovat)tak zjistite ze dluh na jednoho cloveka je vyssi nez rocni hruba mzda.Chudaci nase deti ktere se budou zivit rukama.Budou muset pracovat nekolik let zadarmo aby zaplatili nase vytahovani jak jsme dobri a skveli.
  vasek
 • Z něčeho se volební kampaň a voliči financovat musí
  8.1.2007 17:19

  a nejlépe to jde z peněz cizích. Zde ještě navíc dalších generací. Pěkné to od nás není, vůbec :(
  Blekota
 • ???
  8.1.2007 16:47

  Jak nemuselo. To nechápu pane Marku. Vy snad žijete v jiné zemi. V tuhle chvíli je už skoro jisté, že na 60% hranici se dostaneme během následujících 10 let a nejedná se o přehnaně pesimistickou předpověď. Již v příštím roce lze očekávat pokles růstu HDP v naší zemi ke 3% (výrazné zpomalení stavební výroby, vliv silné koruny, zpomalení růstu HDP v okolních zemí, růst konkurence Asie...). Už vidím naše politiky jak budou škrtat sockám :-))). Nebudou a ani nepříjde žádný zázrak.
  TPCE
 • Co mně vadí
  8.1.2007 16:27

  Vadí mně několik "drobností": - Argumentace politiků, že naše zadlužení je pořád podprůměrné. - Dluh roste v době ekonomického růstu - Starší střední generace zadlužuje následující generaci - Dluh neslouží ani tak moc k investicím jako k projezení přes nadměrně zbytnělé sociální výdaje
  Jirka
  • Co mně vadí II
   9.1.2007 8:07

   A to do těchto propočtů (každý rok přihodíme 100 mld) nejsou započítány "nápady" zelených ... Obzvláště v těchto dnech, kdy nám bratr Rus dal zase po čase najevo, zač je toho loket se jeví "návrhy" zelených na nedostavění Temelína, nedotěžení našich ložisek uhlí či dokonce nedávno vyšlo najevo, že madam Kuchtová (místopředsedkyně zelené partičky) jednala s Rakušany o uzavření Temelína ... No nedivme se potom Romanově partičce v ČEZu, že si řekli, že je nejvyšší čas si pořádně nahrabat ...
   PaulC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba