Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh práce v prosinci: vyšší nižší nezaměstnanost

Trh práce v prosinci: vyšší nižší nezaměstnanost

09.01.2007 9:33
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Počet uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce se v prosinci zvýšil o 15.972 na 448.545 osob. Míra nezaměstnanosti tak stoupla na 7,7 procenta z listopadových 7,28 procenta. Prosinec ovšem bývá zatížen negativní sezónností. Po očištění o sezónní faktory naopak míra nezaměstnanosti podle našich výpočtů klesla z 7,53 na 7,48 procenta a je tak o 1,18 procentního bodu nižší než na konci roku 2005.

Prosinec je měsícem, kdy se ohlédneme za uplynulým rokem. Ve firemní sféře to s sebou přináší hodnocení jednotlivých zaměstnanců, odměny a propouštění. Ve srovnání s listopadem se kvůli tomu počty nově registrovaných nezaměstnaných o několik tisíc osob zvýší. Řada lidí, kteří koncem roku ztratí práci, dorazí na úřad práce až po Silvestru, a proto se patrně dočkáme dalšího zvýšení nezaměstnanosti v lednu.

Prosincová sezónnost souvisí také s útlumem stavebních prací. Letos mohl být ovšem tento faktor poněkud utlumen. Počasí bylo ke stavebním firmám (méně již k lyžařům) milosrdné. Závany sezónních větrů ale nemohou zakrýt skutečnost, že příznivý trend poklesu nezaměstnanosti trvá. A to bezmála již dva roky. Příčinou číslo jedna je hospodářský růst. Tempo růstu HDP akcelerovalo na šest procent, rozdíl mezi výkonem ekonomiky a dlouhodobým (neinflačním) potenciálem se uzavřel, cyklická složka nezaměstnanosti zmizela. Existuje ale několik indicií, že se v loňském roce zastavilo i zvyšování strukturální nezaměstnanosti.Naznačuje to klička na Bevedrigeově křivce a rozklad nezaměstnanosti, který je v našem modelu vedlejším produktem při počítání mezery výstupu.

Námětem pro „gender studies“ by mohla být data o nezaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti se v případě žen snížila za poslední dva roky o 1,6 procentního bodu na současných 9,3 procenta. U mužů ale klesla dokonce o 1,9 procenta a nyní činí 6,4 procenta. Podíl žen na celkovém počtu uchazečů o zaměstnání dosahoval na konci roku 2003 50,2 procenta, v roce 2004 51,0 procent, loni 52 procent a letos v prosinci 53,2 procenta. Nabízí se hypotéza o souvislosti nezaměstnanosti žen a charakteru pracovních míst vznikajících v posledních letech v české ekonomice. Rostoucí podíl průmyslu a klesající podíl služeb v ekonomice dává na trhu práce více šancí mužům.

Průměrný počet nezaměstnaných loni činil 472.000, předloni 513.000. Přesto náklady na dávky v nezaměstnanosti stouply ze 7,11 na 7,36 miliardy korun. Průměrná podpora v nezaměstnanosti se zvýšila o 8,1 procenta. V okamžiku, kdy průměrná mzda roste o dva procentní body pomaleji, je výsledek takové hospodářské politiky nasnadě: další snížení motivace k aktivnímu hledání práce nezaměstnanými. .


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y