Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace byla v celém 4. čtvrtletí roku 2006 pod říjnovou prognózou

ČNB: Inflace byla v celém 4. čtvrtletí roku 2006 pod říjnovou prognózou

9.1.2007 13:18
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČNB:
Podle dnes zveřejněných údajů se meziroční inflace v prosinci 2006 mírně zvýšila na 1,7 % z 1,5 % v listopadu. Pokračuje tak pozvolný návrat inflace blíže k 3% cíli ČNB.

Meziměsíčně se cenová hladina v prosinci zvýšila o 0,2 %. Vzrostly zejména ceny potravin, které nenavázaly na svůj překvapivě utlumený vývoj z předchozích dvou měsíců. Zvýšily se také ceny odívání a obuvi, které postupně zmírňují svůj dlouhotrvající meziroční pokles. K mírným pohybům směrem nahoru došlo i u cen stravovacích a ubytovacích služeb a v oddíle rekreace a kultura. Klesly naopak ceny pohonných hmot, odrážející vývoj na světových trzích s ropou, a též ceny alkoholických nápojů.

Prosincový údaj dle očekávání dále zvýraznil odchylku cenového vývoje od stávající prognózy ČNB, zpracované v říjnu 2006. Po celé 4. čtvrtletí minulého roku byla inflace oproti prognóze utlumenější a v meziročním pohledu zakončila rok o 0,7-0,8 procentního bodu pod prognózou. Důvodem této významné odchylky je souběh několika faktorů. Do cen tabákových výrobků se stále nepromítl dopad změn spotřební daně z dubna 2006, který se pravděpodobně odsunul až do prvních měsíců letošního roku. Přes určité zrychlení v prosinci 2006 byl oproti prognóze výrazně nižší též meziroční růst cen potravin. Tyto dva faktory vysvětlují téměř dvě třetiny odchylky skutečné inflace od prognózy. Zbytek odchylky připadá zhruba stejnou měrou na ceny pohonných hmot, klesající pod vlivem nečekaně výrazného snížení cen ropy na světových trzích, a na tzv. korigovanou inflaci bez pohonných hmot. V jejím případě sice došlo ke konci roku 2006 k mírnému zrychlení meziročního tempa, jak předpokládala prognóza, to se však stále udrželo pod hranicí 1 %. Tento vývoj potvrzuje, že aktuální tlaky na inflaci z reálné ekonomiky jsou mírné a navíc jsou kompenzovány posílením kurzu koruny.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data