Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se dva ministři financí mýlili

Jak se dva ministři financí mýlili

30.1.2007 12:25
Autor: David Marek

Minulý týden jsme zveřejnili krátkou analýzu o možnostech reformování daňového systému v ČR. O víkendu se na chvilku stala předmětem diskuse současného ministra financí Miroslava Kalouska a jeho předchůdce Bohuslava Sobotky v Nedělní partii televize Prima. Ani jedna strana ovšem nebyla v interpretaci zcela přesná.

Oč jde: bývalý ministr financí použil dílčí výpočet naší analýzy, podle něhož si při zavedení rovné daně se sazbou mezi 17 až 19 procenty u daně z příjmu fyzických osob určitá část pracující populace pohorší, nedojde-li zároveň ke změně slev na dani či odpočitatelných položek. Současný ministr financí kontroval, že taková analýza je irelevantní, neboť při daňové reformě jistě dojde jak ke změně sazby tak slev/odpočitatelných položek. Pravda se má tak, že zmíněná analýza počítala variantu se změnou slev na dani i bez nich. Pro srovnání. Finální varianta se snažila akceptovat všechny podmínky programu nové vlády, tedy i tu, že si při reformování daní žádný plátce daně z příjmu fyzických osob nepohorší a že dojde ke snížení složené daňové kvóty. Cílem výpočtů bylo nalézt cestu jak to udělat.

Při pohledu na ministry kráčející do Strakovy akademie mě vždy fascinovaly stohy papírů, které si s sebou nosí. Jak stihnou přečíst tisíce stránek při svém nabitém programu? Nestihnou. Naše analýza o daních má šest, vlastně jen pět a půl stránky, a přesto ji ani jeden z účastníků nedělní diskuse nečetl až do konce. Ale mýlit se je lidské (proto buďte, prosím, shovívaví i k našim omylům). V minulosti jsme se již dočkali zábavnějších faux pas. Namátkou zde: Pekelné premiérské počty aneb víkendové čtení.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data