Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled nejdůležitějších akciových zpráv - průběžně doplňováno

14.2.2007 12:11
Autor: KBC/Patria

MTEL: Shrnutí konferenčního hovoru k výsledkům za 4Q06
Včerejší konferenční hovor k výsledkům za 4Q06 přinesl další podrobnosti o vyhlídkách na tržby a marže. Management oficiálně snížil svoje projekce pro rok 2007 na vyrovnané tržby proti původnímu odhadu na jejich 3% růst. EBITDA by měla rovněž zůstat na úrovni roku 2006.

Naším nejdůležitějším poznatkem z tohoto hovoru je neschopnost managementu identifikovat zdroje snížení nákladů a expanze marží, i když jsou nákladová restrukturalizace a konsolidace nových aktiv téměř u konce, a to po jednom roku od fúze pevného a mobilního segmentu. Z toho pro nás vyplývá, že obnova marží bude pomalejší, než jsme původně předpokládali. Ještě závažnější je, že management neposkytnul žádné další projekce na dividendy, ale jen zdůraznil zaměření na fúze a akvizice, což jen zvyšuje obavy ohledně očekávání vyšších dividend. V nejbližší době zveřejníme report, který bude zahrnovat i náš pohled na tyto výsledky.

PKN Orlen: Transneft možná dodávky ropovodu Družba do rafinérie Mazeikiu vůbec neobnoví
Generální ředitel společnosti Transneft Vainshtok včera v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že existuje možnost, že jeho společnost neobnoví provoz litevské části ropovodu Družba, pokud bude ruská agentura technických standardů požadovat opravy, které budou nerealizovatelné. Vainshtok dodal, že Rusko se zároveň snaží urychlit plány na výstavbu exportního ropovodu do baltského přístavu Primorsk, který by přečerpal až milion barelů denně. Co se týká načasování projektu Vainshtok prohlásil, že „spekulace tisku ohledně osmnácti měsíců jsou přehnané“.

Náš názor: Rusko evidentně hraje politickou hru a investoři by měli být připraveni na možnost, že dodávky ropy do Mažeikiu přes ropovod Družba nebudou nikdy obnoveny. Pokud bude Mažeikiu získávat ropu Ural z Primorsku, zaplatí zhruba o 1,0-1,5 USD za barel více než běžným ropovodem. V takovém případě by ztráty Mazeikiu, s ohledem na roční potřebu ropy 60-70 mil. barelů, činily 60-100 mil. USD ročně. Pokud počítáme roční škodu 80 mil. USD, snížilo by rozhodnutí Ruska úplně uzavřít ropovod fundamentální hodnotu společnosti o 0,8-1,0 mld. USD, pokud by společnost tuto ztrátu nedokázala nahradit. Nicméně se domníváme, že by se jí to mohlo podařit. Po úpravách by rafinérie mohla zpracovávat ropu ze Středního východu, což by snížilo ztráty na 0,2-0,4 mld. USD. I tak by ale fundamentální hodnota společnosti mohla klesnout o 3-5 %. I když investoři této zprávě nevěnovali příliš velkou pozornost ve světle možné ruské expanze PKN, domníváme se, že to může být výrazný negativní impuls pro cenu akcií v následujících dnech.

PKN Orlen: Tisk spekuluje o zájmu společnosti o aktiva ruského Yukosu
Podle dnešní zprávy deníku Dziennik, který cituje ruské noviny RBK, se PKN Orlen bude ucházet o ropná aktiva Yukosu. Ve hře jsou údajně dvě upstream společnosti, Tomsknieft a Samaranieftgas.
Náš názor: Samaraneftgas je středně velká společnost s celkovou produkcí uhlovodíků 70 MMboe (ekvivalent 70 mil. barelů ropy) za loňský rok a zásoby 1 700 MMboe. Tomskneft je o něco větší společnost, jejíž produkce v roce 2006 dosáhla 85 MMboe a zásoby činí 2 270 MMboe. Pokud uplatníme obvyklé ocenění ruských společností, tzn. 3-4 USD za barel, mohla by se hodnota těchto dvou firem pohybovat v rozmezí 7-9 mld. USD, což je více než je současná tržní kapitalizace PKN.

S ohledem na napjatou rozvahu po akvizici Mažeikiu (zadlužení na konci roku 2006 dosahovalo 45-50 %) si nemůže PKN dovolit utratit více než 1 mld. USD na dalších akvizicích bez toho, aby to neuniklo pozornosti agenturám a věřitelům. I když nemůžeme zcela vyloučit, že se PKN pokusí o účast v tomto projektu jako menšinový partner Rosneftu, dáváme tomu malou pravděpodobnost. V této souvislosti připomínáme loňský pokus na hotovost bohaté společnosti MOL v průběhu loňského léta na koupi Udmurtneftu, který je proti Tomskneftu asi poloviční. Tento krok vyvolal okamžité reakce úvěrových agentur, které společnost přeřadily na „watchlist“ pro případné snížení ratingu. Navíc šance na získání ruských upstreamových aktiv za jejich fundamentální hodnotu nebo dokonce pod ní je prakticky nulová, protože všechny evropské ropné společnosti se budou pokoušet o totéž. Zcela jistě bychom přivítali o něco menši akviziční aktivitu PKN, která by se měla raději zaměřit na synergie s Mazeikiu a Unipetrolem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC