Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČNB: Inflace byla v lednu pod prognózou banky

14.2.2007 14:18
Autor: 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace za leden 2007
Podle dnes zveřejněných údajů se meziroční inflace v lednu 2007 snížila na 1,3 % z 1,7 % v prosinci loňského roku. Nadále se tak nachází pod spodní hranou tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB.

Od ledna 2007 je inflace počítána na novém spotřebitelském koši, který vychází z vah roku 2005, a lépe tak odpovídá současné skladbě spotřeby domácností. V novém koši se snížil podíl regulovaných cen a potravin, tj. okruhů cen, které v současnosti rostou nadprůměrným tempem. Vzrostl naopak podíl cen pohonných hmot a zejména korigované inflace bez pohonných hmot, tj. položek se záporným nebo nízkým kladným cenovým růstem. To mohlo mírně snížit vykázaný růst cen v lednu 2007. Pro vývoj inflace v následujících dvou letech však bude významné i to, že se zvýšila váha tabákových výrobků, což může zvýraznit očekávané dopady změn nepřímých daní. Podle předběžných analýz ČNB by změna spotřebitelského koše v souhrnu neměla mít výrazný vliv na prognózovaný vývoj celkové inflace v časovém horizontu, který je důležitý pro rozhodování o měnové politice.

Meziměsíčně se cenová hladina v lednu zvýšila o 1 %. Jako tradičně v lednu vzrostly především některé regulované ceny související s bydlením, i když zvýšení nájemného bylo prozatím menší než by odpovídalo přijatým deregulačním krokům. S velkým zpožděním se začal projevovat též cenový vliv zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky z dubna 2006. Z tržních cen vzrostly zejména ceny potravin a nápojů, ceny v oblasti rekreace a kultury a ceny v pohostinství a ubytování. Klesly naopak ceny pohonných hmot a ze sezonních důvodů též ceny oděvů a obuvi.

Ve srovnání se stávající prognózou ČNB byla meziroční inflace v lednu 2007 o 0,2-0,3 procentního bodu nižší. Prognóza však byla zpracována ještě na původním spotřebitelském koši, neboť nový koš nebyl znám. To částečně komplikuje srovnání, které bude možno korektně provést až na základě podrobnějších údajů a analýz. Prozatím se však zdá, že rychleji než bylo očekáváno rostly ceny potravin, nižší oproti prognóze byly naopak ceny pohonných hmot a dle předběžných výpočtů zejména korigovaná inflace bez cen pohonných hmot. To naznačuje, že aktuální inflační tlaky z reálné ekonomiky zůstávají mírné, a navíc jsou dosud kompenzovány minulým posílením kurzu koruny.

(zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university