Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Pro zavedení eura je reálné datum rok 2012

MF: Pro zavedení eura je reálné datum rok 2012

21.2.2007 14:20
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Národní plán zavedení eura byl dnes schválen na úrovni resortů zapojených do činnosti Národní koordinační skupiny pro zavedení eura v ČR. Koordinační skupina – v gesci Ministerstva financí ČR a spolugesci České národní banky – na plánu pracovala od února 2006. Vláda by se národním plánem měla zabývat koncem března, poté bude dokument k dispozici veřejnosti.

Národní plán je základním rámcem pro praktické přípravy na zavedení eura a představuje souhrn postupů a návodů pro jednotlivé sektory i občany, jak se na přijetí jednotné měny eurozóny připravit. Řeší například problematiku duálního označování cen a duálního oběhu koruny a eura, úpravy informačních systémů a principy informování o zavedení eura. Klíčová je ochrana spotřebitele a minimalizace nákladů pro soukromý i veřejný sektor. „Národní plán je připraven k realizaci v následujících letech, a to jak v oblastech, které nezávisí na stanovení cílového data zavedení eura, tak i oblastech, ve kterých je určení data klíčové,“ říká pověřený národní koordinátor zavedení eura Petr Očko.

Ministerstvo financí považuje za reálné, aby bylo euro v České republice zavedeno v roce 2012 a národní plán je připraven tak, aby tomuto cíli odpovídal. Zavedení eura je závazkem, který vyplývá z našeho členství v Evropské unii, a naplňování nezbytných (tzv. maastrichtských) kritérií je současně výzvou pro české veřejné finance.

x x x

Národní koordinační skupina pro zavedení eura v ČR je meziresortní koordinační skupinou složenou ze zástupců resortů a centrální banky. Výkonem funkce předsedy skupiny a národním koordinátorem zavedení eura byl pověřen Petr Očko z Ministerstva financí ČR.

Kritéria pro přistoupení k eurozóně - členské země musí pro přijetí eura dosáhnout vysokého stupně udržitelné hospodářské konvergence, která je vyhodnocována na základě plnění tzv. "maastrichtských kritérií konvergence" uvedených v článku 121 Smlouvy o založení ES a dále podrobněji upravených v tzv. protokolu o konvergenčních kritériích připojeném ke Smlouvě o založení ES.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data