Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

WIIW: Nové země EU čeká růst, v ČR bude pětiprocentní

22.2.2007 15:50
Autor: ČTK

Vídeň 22. února (zpravodaj ČTK) - Země střední a východní Evropy si v příštích letech zachovají výrazný hospodářský růst, který nově potáhne převážně sílící soukromá spotřeba. Vyplývá to z prognózy makroekonomického vývoje nových členských zemí Evropské unie, kterou dnes zveřejnil Vídeňský institut pro mezinárodní ekonomická srovnávání (WIIW). Česká ekonomika může v následujících dvou letech očekávat pětiprocentní růst HDP, potýkat se však bude s rizikem nezdravého vývoje veřejných financí, řekl dnes ČTK analytik institutu Petr Havlík.

Z nejnovějšího hospodářského výhledu na tento a příští rok vyplývá, že téměř všechny nové členské země EU, kromě Maďarska, si udrží solidní tempa hospodářského růstu. Hrubý domácí produkt České republiky by měl být letos i příští rok pětiprocentní. Ještě lépe si prý povede Slovensko, které by se mělo v obou letech těšit sedmiprocentnímu růstu, více než osmiprocentní dynamiku pak vídeňští prognostici věští Estonsku a Lotyšsku.

V těchto státech poroste především spotřeba domácností, vysoký zůstane i příliv investic, růst zaměstnanosti a mezd. Ani mírný pokles růstu starých 15 zemí EU by neměl ovlivnit růst HDP, objem vývozu a růst jednotkových mzdových nákladů v nových členských státech, soudí vídeňský institut.

Mezi společné problémy takřka všech nováčků řadí WIIW latentní nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovních sil, v Bulharsku a Rumunsku pak navíc prudký nárůst úvěrů a deficit bilance služeb. Přesto však většina těchto zemí v posledních letech zaznamenala zvyšování celkové zaměstnanosti.

V České republice, Polsku a Maďarsku patří nadále mezi hlavní problémy politická nestabilita, tvrdí WIIW. "V České republice z toho vyplývá neřešení napjaté situace ve veřejných financích, penzijní reformy a reformy školství," řekl ČTK Havlík. Hlavním riziko pro hospodářský růst v Česku však spatřuje v nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. Přesto by si měla země hospodářský růst udržet a spolu se Slovinskem by při optimistickém scénáři mohla v roce 2015 dosáhnout průměru EU v HDP na obyvatele, věští Havlík.

Ještě vyššímu růstu nových ekonomik v EU však bude bránit zvyšující se objem dovozů, jenž souvisí také s posilováním kurzů měn těchto zemí vůči euru. Problém by to mohlo představovat hlavně u dvou nejčerstvějších nováčků v EU - Rumunsku a Bulharsku. "Obě země silně expandují, ovšem jejich růst je založen z velké části na rostoucí soukromé poptávce financované dluhy a saturované převážně dovozy," upozornil jeden ze spoluautorů nejnovější prognózy WIIW Vladimir Gligorov.

Zřetelný pokles významu obchodní bilance na tvorbě HDP je podle analýzy zřetelný i v Česku. Zatímco v roce 2005 rostl objem českého exportu o pět procent rychleji než dovozy, ve třetím čtvrtletí loňského roku už to bylo pouhé jedno procento, upozorňuje zpráva. Zároveň ale oceňuje pokračující dvouciferné růsty exportu a rostoucí produktivitu práce. "Taková rychlost růstu exportu je znamením pokročilých strukturálních změn v exportním sektoru při pokračujícím růstu podílu středně a vysoce technologicky náročného zboží," konstatuje WIIW.

ČTK

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data