Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Euro v roce 2012? Možná

23.2.2007 11:50
Autor: David Marek

V dnešní tiskové zprávě ministerstva financí se píše, že tato instituce považuje za reálné, aby bylo euro v České republice zavedeno v roce 2012. Zároveň se objevila informace, že přepracovaná verze konvergenčního programu počítá letos se schodkem veřejných rozpočtů 4,0 procenta HDP místo dosud uváděných 3,3 procenta HDP.

Že to trochu nesedí? Samozřejmě. Rok 2012 je reálný, ale za podmínky skutečné reformy veřejných financí směřující ke snížení deficitu pod 3 procenta HDP a nejlépe k dlouhodobě vyrovnaným veřejným financím. Na příští rok je v nové verzi konvergenčního programu naplánováno snížení schodku na 3,5 procenta HDP v roce 2009 dále na 3,2 procenta HDP. Oba údaje může potkat stejná revize jako odhad na rok letošní, nezačne-li se něco skutečně dít. Vláda prozatím s nejasnými obrysy oznámila daňovou reformu. Ta ovšem počítá se snížením složené daňové kvóty, což by sice mohlo být pro ekonomiku prospěšné, pro veřejné finance z krátkodobého pohledu ovšem nikoli. Navíc na dveře již několik let ťuká reforma důchodového systému, která v úvodu může stát nemalé peníze a prohloubit rozpočtové problémy. Jádro fiskálních problémů leží ve výdajích. A zde se vláda do práce prozatím nijak nehrne. Rok 2012 je stále reálný, ale je načase doopravdy vyhrnout rukávy a dát státní finance do pořádku.

Jen pro zajímavost, tipněte si, kde by mohl být kurz koruny, kterým budeme přepočítávat ceny, úspory a půjčky v okamžiku zániku naší měny. Náš odhad kurzu koruny k euru ke konci roku 2011 činí 24,0 korun za euro.


Váš názor
  • To sedí - 24,- Kč
    23.2.2007 12:42

    Ovšem za předpokladu, že k zavedení Eura v tomto termínu dojde a tím klesne schodek výrazněji pod 3% HDP. Mám však obavy, tomu tak nebude - rozhodně ne za současného složení kabinetu.
    Pozorovatel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data