Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ rozjíždí masivní investice do obnovitelných zdrojů

ČEZ rozjíždí masivní investice do obnovitelných zdrojů

27.2.2007 10:58
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
Větrné elektrárny jsou přínosem nejen pro ekologii ale i pro rozpočty obcí. ČEZ Obnovitelné zdroje, člen Skupiny ČEZ, hodlá do rozvoje větrné energetiky investovat celkem 20 miliard korun, pokud bude dostatek vhodných projektů. Investice budou rozloženy do 15 let a budou směřovat především do výstavby nových větrných parků. Prvními vhodnými projekty jsou možnosti výstavby větrných parků v lokalitách Dukovany a Dlouhé Pole, ke kompletní obnově dojde v Novém Hrádku.

Rozvoj větrné energie je jednou z priorit společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje – objem výroby elektřiny z větru (v roce 2006 celkem 176 MWh), stejně jako její podíl na celkové výrobě by tak měl v budoucnu výrazně vzrůst. V plánu jsou dva rozsáhlé větrné parky – Dukovany a Dlouhé Pole, kromě toho budou nové stroje budou umístěny v lokalitě Nový Hrádek, další projekty budou následovat v dalších letech.

„Rozvoj větrné energetiky je přínosný především z hlediska ekologie. Podporu těmto zdrojům vyjadřuje stát formou dotované výkupní ceny takto vyrobené elektřiny. ČR se navíc zavázala do roku 2010 zdvojnásobit objem elektřiny vyrobené v obnovitelných zdrojích, což se společnosti ČEZ coby největšího výrobce elektřiny přímo týká. Největší růstový potenciál má přitom v nejbližším období právě vítr,“ řekl generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák.

Moderní větrné elektrárny představují pro své okolí minimální zátěž, výzkumy prokázaly, že jejich umístění nemá zásadnější vliv na úmrtnost ptactva či plašení zvěře. Pro nové elektrárny již neplatí ani to, že by své okolí obtěžovaly hlukem. Obce, na jejichž katastru budou postaveny větrné elektrárny, naopak získají pravidelný roční příspěvek do obecního rozpočtu v řádu okolo 100 000 korun na jednu větrnou elektrárnu.

Dukovany (Jihomoravský kraj)

• Záměr zde předpokládá výstavbu 39 větrných elektráren o jednotkovém výkonu 2 MW. Celkový počet elektráren bude výsledkem vzájemného jednání mezi společností ČEZ Obnovitelné zdroje, dotčenými obcemi a majiteli pozemků. Předpokládaná roční výroba činí 4500 - 5000 MWh na jeden stroj.
• Celý záměr je rozdělený do tří samostatných etap: Dukovany 1 – oblast u rozvodny VVN Slavětice (5 strojů), Dukovany 2 – oblast podél silnice Rouchovany – Slavětice (14 strojů) a Dukovany 3 – oblast v prostoru mezi jadernou elektrárnou a obcí Dukovany (20 strojů).
• Projektové práce, územní řízení a následná výstavba jsou plánovány na období 2007 až 2011.

Dlouhé Pole ( kraj)

• Projekt parku Dlouhé Pole je situován kolem vedení VVN z rozvodny Hradec směrem na obec Chbany.
• Počet větrných elektráren by měl dosáhnout počtu 33 kusů s jednotkovým nominálním výkonem 2 MW, roční předpokládaná produkce činí 4000 - 4500 MWh na jeden stroj.
• Pozice a parametry projektu se mohou změnit v návaznosti na jednání se zainteresovanými stranami (občané, EIA, majitelé pozemků).

Nový Hrádek (Královehradecký kraj)

• V Novém Hrádku jsou již od roku 1995 umístěny 4 větrné elektrárny, každá s nominálním výkonem 400 kW. ČEZ Obnovitelné zdroje plánuje jejich nahrazení dvěma moderními a výkonnými stroji s nominálním výkonem 2 MW. Kromě toho také připravuje výstavbu dalšího stroje s výkonem 1,5 MW v lokalitě sousední obce Borová.
• Předpokládaná produkce parku činí 3300 – 3600 MWh na jeden stroj s nominálním výkonem 2 MW.

Rozvoj obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ

Roční výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ v současnosti představuje 1976 GWh (v tomto čísle nejsou zahrnuty přečerpávací vodní elektrárny). Základem obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ jsou nyní vodní elektrárny. Hlavní rozvojové aktivity budou probíhat zejména v oblasti využívání větrné energie, biomasy a bioplynu. Právě biomasa zaznamenala v loňském roce největší procentní nárůst a to o téměř 200 procent.

Skupina ČEZ, coby největší domácí výrobce elektřiny, proto plánuje v následujících 15 letech investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem 30 miliard korun, z toho zhruba 20 miliard korun bude určeno na výstavbu větrných elektráren. Cíle Skupiny ČEZ v oblasti rozšiřování výrobních kapacit z obnovitelných zdrojů přímo souvisejí s cílem ČR vyrábět v roce 2010 celkem 8 % energie z obnovitelných zdrojů. To by představovalo oproti současnému stavu takřka dvojnásobný nárůst.

Výroba elektřiny v obnovitelných zdrojích Skupiny ČEZ

Výroba elektřiny v obnovitelných zdrojích Skupiny ČEZ vykazuje dlouhodobě nárůst. V roce 2006 šlo o 1 976 GWh elektřiny (19,2 % meziroční nárůst). Přehled výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích Skupiny ČEZ je v tabulce níže.


Váš názor
 • Aby se Bursík nažral a ČEZ zůstal celý
  27.2.2007 12:40

  Pozorovatel
Aktuální komentáře
23.8.2017
22:00Wall Street uzavřela níže. Akcie Fiat Chrysler +7 %
18:38Větrná investice pro kontrariány
17:10Summary: Salesforce.com - skvělá čísla v klíčových metrikách nenalezla odezvu na trhu
17:07Eurodolar zamířil vzhůru. S trhy hýbou Trump a data  
17:06Moneta, VIG a tabák růst pražské burzy neudržely. Co zítra zazní z Pegasu?
16:25Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley
15:43Německé zlato se potají vrátilo do Frankfurtu. Bundesbank ho za studené války schovala u spojenců
15:25Budoucnost pohonů aut? Ne zákazům dieselů, ale rozvoj syntetického paliva
13:33Bohatý Jih, chudý Sever. Dnešní Německo
12:48Insolvenční správce: OKD je provozně zisková, pomohly ceny uhlí a úspory
11:36Apple prý vzdává vývoj samořízeného vozu, píše NYT
10:27Pražská burza otevírá zanedbatelným růstem, ČEZ roste poosmé v řadě
10:22Výsledky PMI příznivě překvapily - potvrdily zdraví eurozóny a táhnou euro vzhůru  
10:05Německo asi bude ve třetím kvartále pokračovat v růstu, táhne ho průmysl
9:47Prezidentské volby v ČR začnou 12. a 13. ledna, co nejdál od parlamentních
9:14Rozbřesk: PMI nejspíše potvrdí dobrou kondici ekonomiky většiny zemí eurozóny
8:52Kam dnes otevřou evropské burzy? Směr nedávají futures, opatrná byla Asie  
7:11Které země nejvíce těží z čínské poptávky?
22.8.2017
22:02Wall Street zakončila procento v plusu, Arconic díky vylepšenému doporučení +5 %
18:12Investice do větru se stovkami procent návratnosti ročně

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů