Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Koruna znovu s výrazným ziskem i přes nové turbulence na akciových trzích

01.03.2007 17:55
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Akciové trhy včetně toho českého přes úvodní optimismus znovu zamířily dolů na další vlně výprodejů napříč světovými trhy. Středoevropským měnám se však za této situace daří kupodivu dobře. Koruna šla opět v čele růstu, když dnes zavírala na 28,12 CZK/EUR. Jednání ČNB na to prakticky nemělo vliv. Ostatní měny v regionu byly během dne rozpačité, ale nakonec jsou podobně jako koruna silnější, i když ne výrazně.

ČNB podle očekávání sazby neměnila. Rozhodnutí bylo jednomyslné, což naznačuje, že riziko změny sazeb v příštích měsících je nízké. ČNB nepřekvapila ani v následném komentáři. Rizika pro inflační prognózu jsou vyrovnaná, proinflačně přitom působí vnější vývoj a slabší koruna, na opačné straně je nižší lednová inflace.

Vývoj koruny v posledních dnech nahrává spekulacím, že jde o rušení carry trades, kde CZK figurovala jako měna k financování. Nelze to vyloučit. Stejně tak ale může jít "jen" o to, že koruna byla po rychlém propadu na začátku roku na atraktivních úrovních, kterých využívají investoři odcházející z jiných regionů. V menší míře toto sledujeme také na okolních měnách.

Dolar zůstal klidný až do 16. hodiny, kdy bylo zveřejněno nejdůležitější číslo dnešního dne - index nákupních manažerů v americkém průmyslu. Únorových 52,3 bodu překonalo očekávání 50,0 b. a dolar tak dostal impuls k růstu. Nyní k euru obchoduje na 1,3170 USD/EUR, vůči koruně dnes zavíral nepatrně slabší na 21,36 CZK/USD.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.12.2025
9:27Víkendář: Krugman o americké ekonomice, demokracii a investicích do AI
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data