Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v lednu: přebytek, který nepotěšil

Zahraniční obchod v lednu: přebytek, který nepotěšil

7.3.2007 9:26
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Obchodní bilance dosáhla v lednu kladného salda 11,0 miliard korun. Vývoz se meziročně zvýšil o 13,8 procenta, dovoz vzrostl o 15,5 procenta. Nižší přebytek naznačuje, že reálné zhoršování salda zahraničního obchodu pokračuje i na začátku letošního roku. Při zohlednění směnných relací se přebytek meziročně snížil zhruba o 5,5 miliardy korun. Důvodem jsou především vysoké dovozy strojů a dopravních prostředků. Pokles kladného salda by měl prohloubit negativní příspěvek čistého exportu k růstu HDP a zatížit běžný účet platební bilance, který se již na konci roku přiblížil 5 procentům HDP.

Opomenout nelze revizi loňských dat. Dosud uváděný přebytek obchodní bilance 47,3 miliardy korun byl snížen na 44,4 miliardy korun. Můžeme tak očekávat i revizi tempa růstu ekonomiky ve všech čtvrtletích loňského roku. Co se týče prognózy růstu HDP ve 4. čtvrtletí, měla by revize zahraničního obchodu ubrat 0,2 procentního bodu.

Zahraničnímu obchodu v lednu pomohl pokles cen ropy na světových trzích. Díky tomu klesl schodek v obchodu s nerostnými palivy na 10,6 miliardy korun. Loni v lednu byl o více než miliardu vyšší. Klíčem k zahraničnímu obchodu jsou především stroje a dopravní prostředky. Zde se přebytek ve srovnání s loňským lednem snížil o 1,4 miliardy korun. Přispěl k tomu růst domácí poptávky, spotřeby i investic. Pohled do detailních dat ukazuje, že největší díl představují dovozy subdodávek pro automobilový průmysl a výrobu výpočetní techniky. Ve srovnání s loňskými daty je patrný vliv naplno pracujících kapacit kolínské automobilky v podobě výrazného zvýšení dovozu motorů, nárazníků, náprav s diferenciálem apod. Exportní produkce v ČR je výrazně závislá na dovozu surovin, polotovarů a komponent. A zdá se, že se tato závislost stále prohlubuje. Jinými slovy, relativní přidaná hodnota a příspěvek bilanci zahraničního obchodu se tak snižuje.

Při zpomalení hospodářského růstu v eurozóně očekáváme, že zahraniční obchod dosáhne přebytku zhruba 50 miliard korun.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:00AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
0:00Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)