Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Průměrná mzda v roce 2006: poprvé nad dvacet tisíc

07.03.2007 9:54
Autor: David Marek

Komentář byl doplněn

Průměrná mzda v ČR překonala verneovskou laťku. A plavba to byla dlouhá. Trvala sedmnáct let od začátku transformace české ekonomiky. Loni se průměrná mzda zvýšila o 6,5 procenta na 20.211 korun. V samotném 4. čtvrtletí se průměrná mzda zvýšila o 6,2 procenta (reálně o 4,6 procenta) na 21.952 korun.

Po zohlednění inflace loni mzdy reálně stouply o 3,9 procenta, tedy nejvýrazněji za poslední tři roky. Ve firemním sektoru se průměrná mzda loni zvýšila o 6,8 procenta na 20.333 korun, v nepodnikatelské sféře o 5,4 procenta na 19.784 korun. Nejvyšší cifry na výplatních páskách loni viděli lidé pracující v letecké dopravě (50.765 korun), programátoři a jiní specialisté na výpočetní techniku (45.420 korun), zaměstnanci bank a finančních institucí (42.892 korun) a lidé pracující v síťových odvětvích - výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepelné energie (30.027 korun).

Růst mezd v loňském roce umožnil akceleraci výdajů domácností na spotřebu, zároveň ale neohrozil konkurenceschopnost, neboť při růstu produktivity práce došlo k dalšímu mírnému snížení jednotkových mzdových nákladů.

V letošním roce počítáme se zvýšením průměrné mzdy o 6,5 procenta na 21.540 korun, což by mělo vést zhruba ke stagnaci jednotkových mzdových nákladů. Loni se průměrná mzda již vyšplhala na 1,5 násobek své reálné hodnoty z roku 1989, letos by měla být již na 158 procentech. Na přelomu desetiletí by měla průměrná mzda atakovat hranici 25.000 korun a v roce 2013 by již mohla dosahovat 30.000 korun. (Velmi)dlouhodobý model ekonomiky, který používáme k simulaci dynamiky penzijního systému, ukazuje, že v roce 2100 se bude průměrná měsíční mzda pohybovat kolem jednoho milionu korun.


Váš názor
 • Median mzdy
  08.03.2007 18:49

  Median mzdy byl vcera take zverejnen, ale je to ozehave cislo, takze je lepsi ho zamest pod koberec. 56% (nebo to bylo 65%?), tedy nadpolovicni vetsina osob, totiz lezi pod prumernou mzdou. Co kdyby zacala klast neprijemne otazky. Tim by se napriklad ohrozil projekt rovne dane, protoze by teto vetsine mohl ukazat, jaci jsou blbci. Nastesti ta mensina, ktera je nad prumerem, rozhoduje o tom, co se zverejni. A nad podmnozina, ktera je hodne naprosto vzdalena od prumeru a ktera na rovne dani vydela par statisicu nebo nekolik malo milionu rocne, si obstara argumenty pro to, aby se tento "rovnostarsky" postkomunisticky vyplod rovne dane zavedl v Cesku a to se tak opet vzdalilo zbytku civilizovaneho sveta. Tedy smerem tam, odkud prislo: na Vychod.
  Rilev
 • hodně zkreslující
  08.03.2007 9:06

  mzdu nad 20 tis. má mimo Prahu málokdo a bylo by fér rozdělit podobné údaje na hodnoty "Praha" a "ostatní" . Jezdím dost často po ČR a mám možnost srovnání takříkajíc "na místě" . Těch, víc než 2O tis., je rozhodně zářivý údaj, který bohužel má cenu jen z pohledu z velké výšky. Škoda, že se stejnou vervou nikdo nepublikuje průměrný důchod starodůchodců, průměrný příjem svobodných matek i např. vdovců, průměrný podíl celkových nákladů na bydlení před a po zdražení / potřebném zdražení / nájmů.
  Dave
 • Dotaz pro Patrii
  07.03.2007 14:35

  Zajimalo by me, proc se v CR udava prumerna mzda a median mzdy jak je to bezne v mnoha jinych zemich. Udavani prumerne mzdy je dost zkreslujici, nehlede na to, ze vede k frustraci obyvatelstva, protoze vetsina lidi proste na prumernou mzdu nedosahne
  dalibor blazek
  • oprava
   07.03.2007 14:36

   v textu melo byt prumerna mzda a ne median mzdy
   db
 • Souvisí to s mocnářem ?
  07.03.2007 12:29

  Myslel jsem, že už dávno jsou průměrné mzdy takové, vždyť to nynější prezident sliboval před více než 10 lety do pěti let ? Tak špatně počítám ? Viděl jsem včera ve zprávách, jak okrádají falešní odečítači elektroměrů staroušky o hotovost schovanou v ložnici v prádelníku - to asi jak padaly v devadesátých letech banky, co v nich měli uložené peníze, tak už to do bank nedávají, protože to "není bezpečné" - to je dle mého důsledek toho bordelu vzniklého v době vlád muže s jediným správným receptem. Nebo to je možná moc oslí můstek, když má pořád tolik obdivovatelů ?
  Marek Párek
  • PÁREK
   07.03.2007 12:40

   Párku, jdi s takovými bláboly na párek.
   Chachar
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data