Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Z Temelína opět unikla radioaktivní voda, Rakousko chystá žalobu

ČTK: Z Temelína opět unikla radioaktivní voda, Rakousko chystá žalobu

07.03.2007 11:15
Autor: ČTK

Aktualizováno
Praha/Vídeň/České Budějovice 7. března (ČTK) - V odstaveném prvním bloku Jaderné elektrárny Temelín vyteklo po týdnu znovu asi 1000 litrů chladící vody s kyselinou boritou. Událost se stala v úterý odpoledne při tlakové zkoušce v ochranném krytu na horním bloku reaktoru. Zdraví zaměstnanců ani životní prostředí nebylo ohroženo, řekl dnes ČTK mluvčí Temelína Milan Nebesář. Rakousko přesto protestuje a chystá proti elektrárně mezinárodní žalobu.

"Zkouška splnila svůj úkol, neboť odhalila netěsnost na zařízení před jeho uvedením do provozu. Rakouská strana byla o události informována přesně podle dohody," uvedl mluvčí. Podotkl, že mírně radioaktivní voda odtekla do předem určené nádrže. Vyšetřování úniku by podle něj mělo být ukončeno ještě dnes. Současně bude upřesněn harmonogram odstávky. V Temelíně jde během týdne již o druhou podobnou událost. Minulé úterý vyteklo v uzavřené místnosti v kontrolovaném pásmu 2000 litrů stejného kondenzátu. Příčinou byl otevřený kohout, který zřejmě obsluha elektrárny zapomněla po kontrole utáhnout. Na rozdíl od předchozího úniku dnes elektrárna informovala nejdříve rakouskou stranu a poté zprávu poskytla českým sdělovacím prostředkům.

Při poslední nehodě před týdnem si Rakousko stěžovalo, že o incidentu v Temelíně bylo informováno až s dvoudenním zpožděním, ačkoli v té době byl na návštěvě Prahy rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. "Považuji to za téměř nepřátelský akt," řekl tenkrát médiím kancléř s tím, že "věc bude mít důsledky". Česká strana zdůrazňuje, že podle dohod z Melku je povinna takové případy Rakousku ohlásit do 72 hodin, což se minulý týden také stalo. Případ prý přitom představoval podle mezinárodní škály jaderného ohrožení stupeň nula.

Vídeň dnes podle agentury APA opakované úniky interpretuje jako "vážný důvod k pochybnostem o úrovni bezpečnostní kultury v Temelínu", a připravuje proto žalobu. Jde o stejný druh závady jako minulý týden během návštěvy rakouského kancléře v Praze, řekl dnes mluvčí rakouského ministerstva životního prostředí Daniel Knapp. Případ potvrzuje oprávněnost rakouské zásadní kritiky Temelína, dodal.

První blok je od konce ledna mimo provoz kvůli výměně čtvrtiny paliva. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové se odstávka kvůli poslední události protáhne nejméně o deset dní až dva týdny. "Z pohledu bezpečnosti se nestalo nic. Ale svým způsobem je to neakceptovatelné. Co náběh bloku, to únik. Budu o tom velmi vážně hovořit s ředitelem elektrárny," řekla dnes ČTK Drábová.

Ředitel temelínské elektrárny Vladimír Hlavinka ČTK řekl, že pokud bude jasné, kdo konkrétně, buď osoba nebo i organizace, za vzniklé potíže může, vyvodí z toho patřičné důsledky. Podotkl, že s předsedkyní bezpečnostního úřadu již během dneška hovořil zhruba hodinu. Debatovali hlavně o tom, jak dále přistupovat k podobným událostem. "Je potřeba zahájit razantnější kroky, například sáhnout i třeba k sankčním opatřením," řekl Hlavinka.

Podle Moniky Wittingerové z občanského sdružení Jihočeské matky uniklo asi 1500 litrů mírně radioaktivní vody na odstaveném prvním bloku. O tomto množství mluvila zpočátku i agentura APA, aby vzápětí množství upravila na 1100 litrů.

Jihočeské nevládní organizace kritizují především benevolenci SÚJB, který má na chod elektrárny dohlížet. Od roku 2001 je to údajně již osmý případ úniku mírně radioaktivní vody. "Podle našeho názoru by měl jaderný dozor postupovat daleko tvrději. Využít svých možností udělit provozovateli dostatečně vysokou pokutu, aby byl motivován k zajištění opatření, která by zabránila opakování podobných událostí," uvedla Hana Gabrielová ze sdružení Calla.

ČTK

Váš názor
 • NEprofesionální
  07.03.2007 14:46

  Vyjádření pana Hlavinky je velice neprofesionální.
  • ..
   08.03.2007 10:18

   Z hlediska jaderné bezpečnosti se jednalo o banalitu... Ale bylo by vhodné, aby dotyčný viník zaplatil škodu, pokud by reaktor stál jen o minutu déle, než bylo nutné....
   QEntity
   • Škoda
    08.03.2007 10:34

    POKUS o zaplacení škody v řádech miliónů jen na ušlém zisku může být učiněn, proti tomu nic, ale neřeknu ČTK, že nevím co mi kdo ve fabrice dělá - toť nešťastné vyjádření.
 • rakušáci
  07.03.2007 13:37

  Klidně se i pos....e.
  peli
 • Ještě že to nebyla plodová voda
  07.03.2007 11:25

  Švejk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb