Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v únoru: 27 měsíců na cestě dolů

Nezaměstnanost v únoru: 27 měsíců na cestě dolů

8.3.2007 10:37
Autor: David Marek

Míra nezaměstnanosti se ke konci února snížila na 7,7 procenta z lednových 7,9 procenta. Loni v únoru činila 9,1 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce klesl na 454.737 osob a počet volných pracovních míst naopak stoupl na 104.877 osob, což je nejvíce od srpna 1996.

V únoru obvykle dochází ke zmírnění nezaměstnanosti po jejím vzedmutí na přelomu roku. Část lidí, kteří přijdou o práci v prosinci či v lednu uspěje při hledání nového zaměstnání v únoru a celková nezaměstnanost mírně klesne. Letos se k těmto sezónním pohybům na trhu práce přidala mírná zima a vliv rychlého růstu ekonomiky, který vytváří nová pracovní místa. A jejich počet je nyní skutečně vysoký. Díky tomu sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v únoru podle našich výpočtů metodou X-12 ARIMA klesla na 7,2 procenta. Sezónně očištěná data ukazují, že trend klesající nezaměstnanosti již trvá 27 měsíců. S očekávaným zpomalováním tempa růstu české ekonomiky lze ovšem předpokládat, že i klesající trend míry nezaměstnanosti začne ztrácet na síle.

Zarážející je fakt, že letos by i přes pokles nezaměstnanosti měl být objem prostředků na dávky v nezaměstnanosti prakticky stejný jako loni. Přitom nyní je o 73.000 méně osob v registraci úřadů práce. Přitom právě nastavení dávek v nezaměstnanosti, sociálních dávek a přídavků a zdanění mezd představuje jednu z bariér pro výraznější snížení nezaměstnanosti v české ekonomice.

V následujících měsících by měla míra nezaměstnanosti klesat a před prázdninami by se mohla pohybovat kolem hodnoty 6,6 procenta. Na konci roku očekáváme, že bude míra nezaměstnanosti dosahovat zhruba 7 procent.


Váš názor
 • Přitom
  8.3.2007 12:57

  Marek si nedovede spočítat základní věci a přitom pořád opakuje slovo přitom.
  Tudor
  • Dvakrát?
   9.3.2007 0:20

   Přitom je tam dvakrát, to zas není tak moc, ale prudič se najde na každém webu, jak vidím.
   Pavel
 • Zarážející fakt
  8.3.2007 11:18

  Mohl by autor článku tuto větu trochu osvětlit: "Zarážející je fakt, že letos by i přes pokles nezaměstnanosti měl být objem prostředků na dávky v nezaměstnanosti prakticky stejný jako loni." Pokud autor usuzuje z částky, která je vyhrazena ve státním rozpočtu, tak ta přeci musí být podobná té z loňské, rozpočet se přeci nemůže spoléhat na to, že trend klesající nezaměstnanosti (který je v současnosti výjimečně rychlý) udrží stejné tempo... to ovšem vůbec neznamená, že se opravdu celá ta částka vydá pokud vím, tak se dávky dávají podle zákonů, které se v této oblasti nijak výrazně neměnily...
  az
  • hm
   9.3.2007 0:18

   Asi jste nikdy neviděl, jak se sestavuje státní rozpočet ...
   zaza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y