Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v únoru: 27 měsíců na cestě dolů

Nezaměstnanost v únoru: 27 měsíců na cestě dolů

8.3.2007 10:37
Autor: David Marek

Míra nezaměstnanosti se ke konci února snížila na 7,7 procenta z lednových 7,9 procenta. Loni v únoru činila 9,1 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce klesl na 454.737 osob a počet volných pracovních míst naopak stoupl na 104.877 osob, což je nejvíce od srpna 1996.

V únoru obvykle dochází ke zmírnění nezaměstnanosti po jejím vzedmutí na přelomu roku. Část lidí, kteří přijdou o práci v prosinci či v lednu uspěje při hledání nového zaměstnání v únoru a celková nezaměstnanost mírně klesne. Letos se k těmto sezónním pohybům na trhu práce přidala mírná zima a vliv rychlého růstu ekonomiky, který vytváří nová pracovní místa. A jejich počet je nyní skutečně vysoký. Díky tomu sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v únoru podle našich výpočtů metodou X-12 ARIMA klesla na 7,2 procenta. Sezónně očištěná data ukazují, že trend klesající nezaměstnanosti již trvá 27 měsíců. S očekávaným zpomalováním tempa růstu české ekonomiky lze ovšem předpokládat, že i klesající trend míry nezaměstnanosti začne ztrácet na síle.

Zarážející je fakt, že letos by i přes pokles nezaměstnanosti měl být objem prostředků na dávky v nezaměstnanosti prakticky stejný jako loni. Přitom nyní je o 73.000 méně osob v registraci úřadů práce. Přitom právě nastavení dávek v nezaměstnanosti, sociálních dávek a přídavků a zdanění mezd představuje jednu z bariér pro výraznější snížení nezaměstnanosti v české ekonomice.

V následujících měsících by měla míra nezaměstnanosti klesat a před prázdninami by se mohla pohybovat kolem hodnoty 6,6 procenta. Na konci roku očekáváme, že bude míra nezaměstnanosti dosahovat zhruba 7 procent.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Přitom
  8.3.2007 12:57

  Marek si nedovede spočítat základní věci a přitom pořád opakuje slovo přitom.
  Tudor
  • Dvakrát?
   9.3.2007 0:20

   Přitom je tam dvakrát, to zas není tak moc, ale prudič se najde na každém webu, jak vidím.
   Pavel
 • Zarážející fakt
  8.3.2007 11:18

  Mohl by autor článku tuto větu trochu osvětlit: "Zarážející je fakt, že letos by i přes pokles nezaměstnanosti měl být objem prostředků na dávky v nezaměstnanosti prakticky stejný jako loni." Pokud autor usuzuje z částky, která je vyhrazena ve státním rozpočtu, tak ta přeci musí být podobná té z loňské, rozpočet se přeci nemůže spoléhat na to, že trend klesající nezaměstnanosti (který je v současnosti výjimečně rychlý) udrží stejné tempo... to ovšem vůbec neznamená, že se opravdu celá ta částka vydá pokud vím, tak se dávky dávají podle zákonů, které se v této oblasti nijak výrazně neměnily...
  az
  • hm
   9.3.2007 0:18

   Asi jste nikdy neviděl, jak se sestavuje státní rozpočet ...
   zaza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů