Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČNB: Inflace zůstává pod prognózou

08.03.2007 13:33
Autor: 

následuje komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace za únor 2007
Podle dnes zveřejněných údajů se meziroční inflace v únoru 2007 zvýšila na 1,5 % z 1,3 % v lednu tohoto roku. Nadále se tak nachází pod spodní hranou tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB.

Meziměsíčně vzrostla v únoru cenová hladina o 0,3 %, mimo jiné vlivem zpožděného cenového dopadu změn nepřímých daní na tabákové výrobky z dubna loňského roku. Stejným směrem působila na cenovou hladinu převážně sezónní zvýšení cen v oddíle bydlení a ve skupině rekreace a kultura. Opačný vliv na vývoj spotřebitelských cen měl již šestý měsíc trvající pokles cen pohonných hmot.

Ve srovnání s lednovou prognózou ČNB byla meziroční inflace v únoru 2007 o cca 0,3 procentního bodu nižší. Stejně jako minulý měsíc je srovnání skutečnosti s prognózou komplikováno faktem, že od ledna 2007 došlo k přechodu na nový spotřebitelský koš, který nebyl v době zpracování prognózy k dispozici. Podle dosavadních analýz ČNB přitom došlo na novém koši ke snížení váhy položek, které v minulosti systematicky vykazovaly rychlejší než průměrný cenový růst (regulované ceny) a naopak k růstu podílu reprezentantů s nižší inflací (zejména obchodovatelné položky v rámci korigované inflace bez pohonných hmot). To by mohlo vést k poněkud nižší než dosud očekávané celkové inflaci.

V únoru 2007 rostly ve srovnání s prognózou ČNB meziročně rychleji ceny potravin. Oproti prognóze naopak dochází k výraznějšímu poklesu cen pohonných hmot. Mírně nižší je i příspěvek regulovaných cen do inflace, zejména v důsledku nižšího než očekávaného nárůstu regulovaného nájemného. K nejvýraznější odchylce směrem dolů od prognózy pak dochází u korigované inflace bez pohonných hmot, která se i nadále pohybuje na velmi nízkých hodnotách. To naznačuje, že aktuální inflační tlaky z reálné ekonomiky zůstávají mírné.

(zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data