Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Mýtné se možná bude platit na všech silnicích

ČTK: Mýtné se možná bude platit na všech silnicích

9.3.2007 8:19
Autor: ČTK

Praha 9. března (ČTK) - Kamiony budou možná platit mýtné nejen na dálnicích a silnicích první třídy, ale i na silnicích druhých a třetích tříd. Ministerstvo dopravy už zahájilo přípravu dalších dvou etap mýtného, po jejichž dokončení by mohly být zpoplatněné prakticky všechny silnice v Česku. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček.

Navíc se uvažuje o tom, že se rozšíří okruh vozidel, která musí mýtné platit. Ministerstvo dopravy bude jednat s hejtmany a ministerstvem financí to tom, zda by mýtné měly platit všechny automobily nad 3,5 tuny, tedy i každá větší dodávka. Současné mýtné se vztahuje jen na kamiony a autobusy nad 12 tun.

Návrh posoudí také experti z Vysoké školy ekonomické. "Musíme zjistit, jaký by to mělo dopad na ekonomiku. Zda by to například nenastartovalo inflační spirálu," uvedl Řebíček.

Mýtné nad 3,5 tuny se v současnosti platí pouze v Rakousku a Švýcarsku. Rakouskou ekonomiku to přitom postihlo výrazně, například míra inflace stoupla o více než procentní bod.

Pro rozšíření výběru mýtného i na silnice nižších tříd má ministerstvo dvě varianty. Buď stát centrálně zavede mýtné na všech silnicích druhých a třetích tříd, nebo si kraje budou moci vybrat, které silnice zpoplatní. Výnos z mýtného na silnicích nižších tříd by měl připadnout krajům, aby mohly zlepšovat kvalitu svých silnic. Stát by inkasoval pouze peníze vybrané na dálnicích a silnicích první třídy, které spravuje.

ČTK

Váš názor
 • Platit se musí, ať to stojí co to stojí!
  9.3.2007 11:14

  Nějak jsem nepochopil proč ČTK: Mýtné se možná bude platit na všech silnicích. To jako ještě k dani silniční, kterou musí platit všechna firemní vozidla včetně soukromých použitých ke služební jízdě? O zrušení tady nic nečtu. Každopádně nejvíc se nasměje KAPSCH, protože nejdřív se musí zaplatit jemu za stavbu a služby a pak co zbude je teprve příjem. Jestli něco zbude...
  Všímálek
 • silnice jako nové
  9.3.2007 10:59

  doufám,že budem jezdit aspon po opravených silnicích
  camel
 • Mýtné pro všechny voidla včetně osobních !
  9.3.2007 10:24

  Mýtné je potřeba zavést pro všechna vozidla, jen tak se omezí emise rakovinotvorných plynů a změní poměr jeden cestující na tunu pohybujícího se železa. Nikoliv jen pro kamiony, ale i pro osobní auta a to podle výkonu motoru. Zbytečná motorizace působí zdravotní problémy. Je treba vítat každé její omezení a zbytečné plýtvání energiem .
  Egich Pepich
 • to ministr dopravy Aleš Řebíček
  9.3.2007 10:01

  Nevím jak mohlo něco takového vzniknout v bolavé hlavě? Divím se, že ještě nepřišel s tím, že chodí chodci po přechodech pro chodce a je třeba je zpoplatnit. Nápad mýtného i na nejnekvalitnějších silnicích České republiky je naprostý nesmysl. Kde je efektivita dopravy jako takové. V tu ránu inflace se zvýší vlivem cen za dopravu, následně veškerého zboží. Kde jsou nějaké rozumné analýzy, kde v rozpočtu ušetřit, snížit administrativní zatížení v této přebyrokratizované malé zemi. Máme nejdražší systém výběru daní v Evropě a skoro i ve světě. .... V jednoduchosti je krása.
  Fantozzi
  • To je právě o efektivitě!
   9.3.2007 10:31

   Když se zpoplatní silnice, tak bude doprava daleko efktivnější, protože se neoplatí honit kamióny sem a tam a tak zvyšovat výdaje státu na dilniční síť.
   Pepan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba