Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: EU plánuje do roku 2020 dosáhnout 20% spotřeby energií z obnovitelných zdrojů

ČEZ: EU plánuje do roku 2020 dosáhnout 20% spotřeby energií z obnovitelných zdrojů

12.3.2007 8:47
Autor: Jan Krejčí, Patria Finance

Členské státy EU uzavřely dohodu podle niž by měly zvýšit spotřebu z obnovitelných zdrojů na 20 % z celkové spotřeby. ČEZ v roce 2006 vyprodukoval 2,5 TWh elektřiny z obnovitelných zdrojů, což je 3,8 % z jeho celkové produkce.

Náš názor: Domníváme se, že ČEZ je schopen vyprodukovat okolo 10 % elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2020, což by znamenalo více než zdvojnásobení této produkce proti současné úrovni. Připomínáme, že limit pro EU je stanoven jako pro celek a bude brát v úvahu potřeby jednotlivých zemí, z čehož vyplývá, že Česká republika nebude muset nutně dosáhnout hranice 20 % spotřeby z obnovitelných zdrojů v roce 2020 a nižší množství budou kompenzovat jiné členské státy. Sdílíme názor, že není příliš reálné dosáhnout 20 % do roku 2020, a to i tehdy pokud investice ČEZu do obnovitelných zdrojů budou pokračovat podle dřívějších plánů. ČEZ plánuje investice do obnovitelných zdrojů ve výši 30 mld. Kč a z toho by 20 mld. Kč šlo na výstavbu větrných elektráren. Zprávu vnímáme z hlediska dnešního obchodování jako neutrální.


Váš názor
 • Tak já myslím,
  12.3.2007 9:37

  že prohlašovat 20% pokrytí spotřeby z obnovitelných zdrojů energie (OZE) do r.2020 za nereálné je krajně nezodpovědné a vzhledem k tomu, že dokument s tímto závazkem přijala už i EU, tak možná i trestné. Argumenty, že ČR nemá přírodní dispozice na navýšení kapacit OZE, jsou liché. prostě se tedy jen sníží spotřeba, aby se stávající podíl OZE dostal na 20%. Vždyť o tom mluví Martin Bursík již snad dostatečně dlouho, že hlavní cesta vede přes úspory. A jestli to snad někdo hodlá zpochybňovat, tak pozor. Martin by ho taky mohl nechat odvolat jako tu Drábovou z čela Státního úřadu pro jadernou bezpečnost za to, že v JE Temelín nedotahli chlapi z provozu kohout.
  Filip
  • tak nevím
   19.3.2007 8:59

   ale jestli si někdo myslí, že když se bude na chodbě zhášet, že to přinese ovoce, tak je na omylu. S rozmachem ekonomiky bude extrémně růst spotřeba energie a nic na tom nezmění jakákoliv spotřeba...čistá energie bude tak drahá a bude jí tak málo, že nevím co by se muselo stát, aby se těch 20 % dodrželo....začnem pálit svíčky??? jen ať si každej zkusí bejt tejden bez elektřiny a bez auta...potom se výstavba další atomovky nebude jevit tak odporně...p.s. vzhledem k tomu, jak dlouho se stavěl Temelín, máme nejvyšší čas s tím začít...
   loss
  • Filip
   12.3.2007 13:29

   S těmi úsporami by jste mohli začít ihned.Ty že by jsi vypnul počítač aby jsi ušetřil elektřinu.Jako další výhodu by to mělo že by jsi se neztrapňoval těmi nesmysly co jsi sem napsal.Bursík by nejvíce státu ušetřil kdyby vrátil neoprávněně čerpané státní dotace na opravu svého soukromého domu.Pište oba do rakouska,tam budou nadšením jodlovat.Všichni mluvíte o úsporách a neodpustíte si nic.
   Michal
   • Tak, tak
    19.3.2007 8:40

    Ještě si neodpustím poznámku Filipově "úvaze" o dosažení podílu OZE u nás na 20% : za chvíli bude 30. duben a Kuchtová je slušná čarodejnice - což ji takhle naučit sedět na lopatě :-) To by bylo energie biomasy :-))
    PaulC
   • RE:
    16.3.2007 9:26

    Cheche me bavi, ze vlastne mate pravdu, kudy chodim tudy po lidech zhasinam. Kde se svitit nemusi tam sviti cela chodba den, noc, slunce, mraky, je to jedno. Hlavne ze ta chodba vypada vic 'in' protoze lidi vidi, ze na to mame. A pritom staci jeden jedinej papir, 3 slova "prosime, zhasinejte. dekujeme." :)
    MikeSkeeter
  • Odvolání Drábové
   12.3.2007 11:09

   Bursík nechce odvolat Drábovou kvůli nějakému nedotaženému kohoutu. On tam chce prostě někoho jiného (protijaderného, protitemelínského, zelenějšího). Naši "zelení" přece vždy byli pro uzvaření Temelína. Nebo si myslíte, že by Bursík či jihočeská bachyně Kuchtová konečně pochopili, že nejekologičtější elektrárna je jaderná (žádné emise CO2 jako u elektráren plynových a uhelných, žádný hluk a hyzdění horských oblastí jako u větrných, žádné oteplování řek jako u vodních).
   Jakub V.
   • Nejekologičtější energie
    12.3.2007 12:58

    je přece ušetřená enrgie. To je základní postulát. Už se to konečně naučte! "Sázíme na energetické úspory a efektivitu," říká šéf zelených Martin Bursík. Velká část elektřiny se dá podle něj do budoucna ušetřit, vlastní výroba se pak dá zvýšit efektivnější technologií. Stát by měl podle něj jako majoritní vlastník ČEZ firmu dotlačit k tomu, aby při obnově uhelných elektráren investovala do nejmodernějších technologií, které mají až dvojnásobnou účinnost. Jsou sice poměrně nákladné, takže se z ekonomického hlediska vyplatí je stavět jen pokud jsou zajištěny dodávky uhlí alespoň na 40 let, ale tady teď nejde o nic míň než o ekologii. Kvůli nějakému pochybnému ekonomickému hledisku snad nebudeme prolamovat jednou vládou stanovené těžební limity na hnědé uhlí. Bursík dále prosazuje, aby se po dočerpání uhlí vsadilo na plynové a obnovitelné zdroje. Avšak plynové elektrárny se u nás nyní nestavějí, protože jejich provoz je zatím drahý. Takže zase peníze, peníze, peníze. A to v jakém prostředí jako žijeme je jedno?! Mám za to, že doba, kdy klausovsky šlo openíze až v první řadě, je snad už nenávratně pryč. Myslete na své děti! Stát jako majoritní vlastník je evidentně zkostnatělý a přestože věřím, že Martin Bursík to rozpohybuje, měli byste zejména vy, minoritní akcionáři ČEZu, jít konečně s dobou a navrhnout na VH konečně rozumné ekologické přístupy k výrobě elektřiny nebo rozdělení společnosti na výrobu a distribuce, jak po tom volá EU.
    Filip
    • OZE
     12.3.2007 13:44

     já myslím také na svou maminku v důchodu, která šetří, kde může, ale stejně by si nemohla dovolit zaplatit účet za elektřinu z OZE, protože nemá tak velký důchod. Máte vůbec tušení, kolik by taková elektřina stála? A kde by se brala?
     tomáš
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba