Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v únoru: inflace v továrnách i na polích

Produkční ceny v únoru: inflace v továrnách i na polích

14.3.2007 9:28
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index produkčních cen v průmyslu se v únoru zvýšil o 0,5 procenta. Meziroční inflace zde dosáhla 3,2 procenta po lednových 2,8 procenta. Inflace v průmyslu a zemědělství představuje varování. Vyšší inflační čísla nejsou jen výsledkem vnějších faktorů jako jsou ceny ropy či kovů, ale na vzestupu jsou ceny i ve většině ostatních odvětví. Načasování změny úrokových sazeb bude ještě oříškem, který se po dnešních datech a informaci o HDP za 4. čtvrtletí bude řešit patrně intenzivněji.

Indexem cen průmyslových výrobců v únoru zahýbaly především vyšší ceny produkce hutí a potravinářských výrobků. V případě kovů, jejichž ceny v únoru stouply o 1,0 procento, jde o reakci na výrazný růst cen kovů a kovových výrobků na burzách ve světě. Prakticky v případě všech kovů se růst cen za poslední rok počítá v desítkách procent. V ČR se inflace v cenách hutní produkce prozatím vyšplhala na 7,9 procenta. Ceny potravinářských výrobků již druhý měsíc rychle stoupaly vzhůru. V únoru se zvýšily o 0,6 procenta. Příčinou je již půl roku trvající trend vzestupu cen zemědělské produkce (zde meziroční inflace již dosáhla 13,0 procent). Vliv nepříliš povedeného loňského léta a nižší sklizně se začíná projevovat.

Nicméně zvýšení inflace v produkčních cenách není jen výsledkem vrtochů počasí či komoditních burz ve světě. Akceleraci inflace lze sledovat i v cenových indexech nezahrnujících potravinářské výrobky, energie a kovy. Tato indikace potenciálních zdrojů inflace ve spotřebitelských cenách společně s rychlejším než očekávaným růstem ekonomiky v závěru loňského roku, může přiblížit okamžik utažení měnové politiky v ČR.

Na konci letošního roku očekáváme, že inflace v průmyslových produkčních cenách dosáhne 3,6 procenta, tedy o jeden procentní bod více než na konci roku 2006.


Váš názor
  • Výsledky politiky ČNB
    14.3.2007 13:55

    Myslím , že po těchto výsledcích je na představitelích ČNB (pp.Tůma,Hampl a spol)., aby nás oblažili nějakým moudrem .Dle rétoriky těchto pánů jsou jevy v podmínkách ČR pouze protiinflační!Dělali a dělají všechno proto, aby se inflace nastartovala a prohloubila.My si přece nemusíme kupovat důvěru v zahraničí(p.Hampl), máme svoji vlastní cestu- a tady jsou úplně první výsledky.Nač chcete dál čekat?Vliv nepříliš povedené koncepce - nekoncepce ČNB se začíná projevovat.
    karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data