Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Vláda bude rozhodovat i o variantě prodat 15 % ČEZ

15.03.2007 8:56

V materiálu o privatizaci části ČEZ, který ministr financí Kalousek předloží vládě, je také varianta, která počítá s prodejem 15 % akcií společnosti. Píše to dnešní MF Dnes.

Tím by stát získal 80 miliard korun, ale ztratil nad firmou absolutní kontrolu. Na druhou stranu má vláda podle Kalouska také možnost prodat jen 0,91 % akcií. Tím by získal téměř 5 miliard korun a zároveň si udržel ve firmě dvoutřetinový podíl.

"Ministerstvo financí dává k úvaze, aby vláda nejprve posoudila, zda je vhodné privatizovat sedm procent akcií ČEZ a tím si zajistit výnos do výše 31 miliard korun, přičemž stát by ztratil kvalifikovanou většinu... Tím by ztratil zřejmě možnost rozhodovat o některých zásadních otázkách ve společnosti," uvádí Kalouskův materiál.

"Z hlediska možnosti státu ovlivňovat hlasování na valné hromadě jsou právní důsledky prodeje 7 či 15 procent akcií společnosti stejné," podotýká ve zprávě ministerstvo.

Ministr průmyslu Martin Říman podle listu říká, že hlavní je získat 31 miliard Kč, s nimiž kabinet počítá v letošním rozpočtu. "Pokud bude vyšší cena za akcii a bude stačit prodat méně než sedm procent, můžeme nabízený balík snížit třeba na šest procent," řekl MF Dnes Říman.


Váš názor
 • Kvalifikovaná většina
  15.03.2007 9:11

  Už to někde říkal tuším v nějakém rozhovoru generální ředitel ČEZu Martin Roman, kvalifikovaná většina je ze zákona (nebo stanov společnosti?) 2/3 většina přítomných akcionářů na valné hromadě (VH). Vzhledem k rozdrobenému vlastnictví třetinového podílu mezi minoritami je téměř jisté (a z dosavadních zkušeností z VH to také vyplývá), že se podstatná část minoritářů na VH neúčastní a tudíž by stát i se sníženým vlastnickým podílem na 60 až 65% po odprodeji akcií měl prakticky kvalifikovanou většinu udržet.
  Petr
  • největší k.o.k.o.t Římskýbulgakov
   15.03.2007 10:01

   diamant
   Bloo
  • No nevím...
   15.03.2007 9:52

   Pokud se nenajde Zelený Šibal, který se "obětuje" a bude zájmy minoritních akcionářů zastupovat na valné hromadě na základě postoupení hlasovacích práv...
   Zelený Šibal
   • cha , cha, cha
    15.03.2007 13:48

    asi jsi opomněl , že ČEZ má asi 45 000 akcionářů !
    aa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data