Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdravá defenziva Vás může postavit na nohy, začněte ráno bez turbulencí

Zdravá defenziva Vás může postavit na nohy, začněte ráno bez turbulencí

15.3.2007 15:03
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Výrobci potravinářských výrobků a zejména ti, kteří mají v nabídce ty, jenž mají přívlastek „zdravé“, by mohli být tím přístavem v rozbouřeném moři dnešních dní. Toto je myšlenka analytiků Wachovia Capital Markets, kteří doporučují tento sektor k nákupu. Ti věří, že investoři naleznou cestu k „bohatým“ (kde zisk na akcii představuje silnou pozici a zvyšující se poměr reinvestování), kterými jsou společnosti Kellogg, General Mills a Cadbury Schweppes , ale také k „chudším“ (kde zisk na akci odráží snižování nákladů a restrukturalizaci ) jako je Hershey.

Dlouhodobá frustrace z nevšedního stlačení hodnoty společností ( kde poměrový ukazatel P/E dosahuje úrovně 18) a úzkého rozpětí mezi minimem a maximem by se mohla následně zlomit.

Toto malé rozpětí je pravděpodobně způsobeno možností alternativy umístit investice na komoditní trhy, či přírůstku spekulativních obchodů, čímž se tradiční forma investování a hledání stabilního růstu zisku na akcii dostala na vedlejší kolej. Analytici Wachovia Capital však říkají, že se vysoká kvalita základního růstu zisku jeví jako výnosnější a levnější než krátkodobé snižování nákladů, které se naopak může prodražit.

Posledních pět let patřilo v indexu S&P 500 akciím energetických společností a společnostem z finančního sektoru. Akcie ze sektoru spotřebitelského zboží, mezi něž patří potravinářský sektor, si připisovaly zisk jen okolo 6 %, což je v porovnání s výnosem na pokladničních poukázkách přeci jen málo při riziku investice do akcií. To znamená, že při dnešním pohledu zůstávají průměrné historické hodnoty zisku na akcii drahé, ale historické období s vysokou volatilitou bylo jejich časem a současný stav není od tohoto bodu odlišný.

Prudký růst cen energií za poslední tři roky a růst ceny kukuřice v posledních 8 měsících způsobily pauzu investorů, ale z pohledu Wachovie tyto síly, které řídily současnou volatilitu na trhu (makro, emerging markets) jsou deflační pro obě veličiny.

S ohledem na nízké úrokové náklady analytici říkají, že není lepšího času k nákupu společností, které prokázaly, že umí tvrdě pracovat pro akcionáře tím, že se snaží růst. Mezi ty menší, ale dravé patří Ralcorp Holdings a mezi ty vysoce specializované Smithfield Foods. Aktivita fúzí a akvizic je nadále vysoká a právě tento typ investic bude cílem volných finančních prostředků nejen jednotlivých firem v oboru, ale také firem obhospodařující privátní kapitál.

V neposlední řadě pokud samotný akciový trh nedokáže reagovat na tuto nabídku, pak společnosti se silnou finanční strukturou mohou navýšit nabídku odkupu vlastních akcií nebo vyplatit mimořádné dividendy jako to bylo v případě společnosti Dean Foods.

Patria

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data