Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Tisková konference o snižování emisí oxidu uhličitého

ČEZ: Tisková konference o snižování emisí oxidu uhličitého

19.3.2007 9:50

Společnost ČEZ pořádala v pátek tiskovou konferenci o snižování emisí oxidu uhličitého. Do roku 2020 hodlá společnost navýšit produkci z obnovitelných zdrojů na 5,1 TWh, což je ve shodě s jejím záměrem na snížení emisí oxidu uhličitého o 15 % do stejného data. K dosažení těchto cílů bude podle společnosti potřeba investovat 17 mld. Kč do roku 2012, když 9,5 mld. Kč by mělo být určeno na snižování emisí a 6,5 mld. Kč na obnovitelné zdroje.

Mimo to by společnost přivítala, kdyby v rámci Národní alokačního plánu II (2008-2012) obdržela více emisních povolenek s ohledem na ekonomický vývoj a nedostatek elektřiny v regionu. Evropská komise by měla rozhodnout o NAP II pro Českou republiku, Polsko a Francii na konci března, případně na začátku dubna.

Náš názor: Plány na zvýšení produkce z obnovitelných zdrojů by vedly ke zhruba 8% podílu v porovnání s 3,7 % v roce 2006. To je ale stále spíše okrajová záležitost pro ČEZ, kde převládá uhlí a jaderná energie. Největší potenciál má větrná energie. Plán NAP II je již nějakou dobu projednáván a už se i uskutečnily i nějaké škrty v případě zemí jako jsou Španělsko, Německo nebo Nizozemí.

Připomínáme, že Česká republika žádá o 4,4% navýšení v porovnání s NAP I na 102 mil. emisních povolenek. Tento požadavek podle nás nebude vyslyšen, protože EK chce na úrovni celé EU dosáhnout 7% snížení. Z celkové kvóty pro Českou republiku v rámci NAP I obdržel ČEZ 36,5 %, když rozdělení bylo nerovnoměrné ve prospěch chemického sektoru. V horším případě, kdy ČEZ obdrží stejné množství emisních povolenek i pro období 2008-2012, by měla společnost dosáhnout vyrovnaného stavu.

Celkový obrázek o ceně emisních povolenek bude záviset na Polsku, které mělo největší přebytek (54 mil.) v NAP I. Polsko požaduje zvýšení o 7,7 % na 257,4 mil., zatímco existuje reálná hrozba, že EK toto množství sníží o 10 %, aby vytvořila nedostatek emisních povolenek na úrovni EU.

Rozhodnutí EK bude pozorně sledováno, protože cena elektřiny odráží cenu emisních povolenek. Pokud by se spekulace o snižování jednotlivých alokací potvrdily, mohlo by to vést k nárůstu ceny emisních povolenek nad 20 EUR za tunu, zatímco v současnosti se obchodují za 15,4 EUR za tunu.

Vzhledem k tomu, že česká základní cena, tzv. base load, se blíží německé úrovni, je skutečná cena kontraktů elektřiny forward pozorně sledována. Ta se v současnosti obchoduje za 53,3 EUR/MWh. Oznámení EK o snížení alokací emisních povolenek by, podle našeho názoru, mohlo v následujících týdnech být případným pozitivním impulsem pro cenu akcií ČEZu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data