Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daňové sudoku – tentokrát 15procentní daň z mezd a platů

Daňové sudoku – tentokrát 15procentní daň z mezd a platů

21.3.2007 12:28
Autor: David Marek

  S daněmi se bude hýbat. A zdá se, že správným směrem. Komunikace chystané daňové reformy je ovšem strašná. Tu se utrousí informace o snížené sazbě DPH, jindy zase o zdanění příjmu fyzických osob. Přitom bez celkového rámce daňové reformy jsou to nesmyslné výstřely do prázdna. Připomíná to spíše sudoku: vláda vypustí jednu, dvě cifry a zbytek ať si lidé dopočítají sami. Snad alespoň do 3. dubna bude daňová reformu mít hlavu a patu.

Poslední známý střípek, který unikl za zdmi Strakovy akademie, říká, že příjmy fyzických osob by měly být zdaněny sazbou 15 procent. Daňovým základem by ovšem neměla být hrubá mzda po odečtení sociálního a zdravotní pojištění, ale tzv. superhrubá mzda zahrnující obojí pojistné a to placené zaměstnancem i zaměstnavatelem. Zároveň by se měla zvýšit základní sleva na dani z 600 na 2.070 korun a sleva na dani na dítě z 500 na 870 korun. Jaký dopad by měla tato změna na rozpočet a jednotlivé příjmové skupiny?

Podle našeho modelu pro daň z příjmu fyzických osob by se za uvedených parametrů celkové inkaso této daně zvýšilo asi o 8 miliard na 155 miliard korun. Je tedy logické, že když si polepší rozpočet, musí si pohoršit někteří plátci této daně. Konkrétně osoby s hrubými příjmy mezi 15.000 a 41.000 korun měsíčně, tedy 74 procent všech plátců této daně.

Vláda by za těch podmínek nedostála svému závazku z programového prohlášení, že si při reformě daní nikdo nepohorší. Aby tomu tak skutečně bylo (tj. abychom modrou čáru v grafu celou stlačili pod černou čáru ukazující současné zdanění), musela by se například základní sleva na dani zvýšit ještě o 500 korun výše. Potom by ovšem v rozpočtu chybělo zhruba 22 miliard, což by kompenzovalo posun snížení sazby DPH z 5 na 9 procent.

Dnešní sudoku ze Strakovy akademie máme za sebou. Nějaké další?

Patria

Váš názor
 • 15% a bohatí lidé
  21.3.2007 14:08

  Už je to tady. Lidé se slušným výdělkem, ale nikoli supervýdělkem si pohorší. Proč zrovna nenapíší či nevymyslí, že to je jenom začátek mimořádných změn, které mají napomoci především manažerům ke snížení daňové zátěže. Ten , co uspoří několik Kč na slevách či odčitatelných položkách dle nového zákona o daních z příjmů nepocítí nic, ba naopak pozná ve své peněžence po zvýšení sazby DPH z dnešních 5% na nových 9% malé, ale o to více citelnější vítr ve financích neboť nakupovat potraviny se musí. Ti z nás, co mají několikanásobek v řádu celých násobků průměrné mzdy vyhlašované Statistickým úřadem budou mít daleko větší příjem "čistý" než doposud a nějaké zvýšení o 4 procentní body na potravinách vůbec nepoznají, protože takovýchto spoluobčanů je mnohem méně než občanů, kteří sotva dosahují průměrné mzdy. Takže podrženo a sečteno. Vše, co vypustili pánové NEČAS a jeho vládní kolega KALOUSEK je pouhopouhá blamáž nás, kteří sice čekají reformu mající za následek posunutí daňové zátěže někam k Slovenské republice, ale je to jen výstřel do tmy naslepo. Nic nového pod sluncem. Jen korekce vládního programu, jež nejde slepit jedním lepidlem. Prostě čekejme, zda APRÍL nebude pokračovat aprílem ještě 2.dubna 2007
  Fantozzi
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC