Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

		<span>ČEZ investuje 1 mld. Kč do odsíření polské elektrárny Skawina</span>
		<span style= " title=" ČEZ investuje 1 mld. Kč do odsíření polské elektrárny Skawina " />

ČEZ investuje 1 mld. Kč do odsíření polské elektrárny Skawina

22.3.2007 10:39
Autor: 

Následuje tisková zpráva společnosti ČEZ:
Dne 14.března podepsali zástupci Elektrárny Skawina a zástupci dodavatelské firmy RAFAKO smlouvu na druhou etapu odsíření Elektrárny Skawina, kterou Skupina ČEZ koupila loni v květnu. Smlouva, která se týkala první etapy odsíření byla podepsána loni v měsíci říjnu. Celková výše obou kontraktů tak dosáhla výše 141 miliónů polských zlotých, což představuje v přepočtu více než jednu miliardu českých korun. Jedná se o dosud největší zahraniční investici do již vlastněného majetku Skupiny ČEZ.

Slavnostnímu podpisu smlouvy předcházelo výběrové řízení, z něhož jako vítěz vzešla právě polská společnost RAFAKO, která realizovala rovněž první etapu odsíření. „Tím, že obě etapy realizuje stejný dodavatel zjednoduší koordinaci výstavby a uspíší dokončení celého ekologického díla, které je plánováno na podzim roku 2008,“ hodnotí výsledek výběrového řízení Lumír Jendryščík, představitel majoritního vlastníka elektrárny, Skupiny ČEZ, která v loňském roce elektrárnu koupila od amerického investora

Realizace první etapy odsíření bude ukončena v prosinci 2007, kdy bude elektrárna splňovat normy EU na vypouštění emisí oxidů síry. „Celkový ekologický program elektrárny bude završen právě stavbou druhé , závěreční etapy odsíření, “dodal Lumír Jendryščík. V rámci ekologizace provozu elektrárny již byly upraveny hořáky, čímž bylo dosaženo snížení emisí dusíku, rovněž byly modernizovány elektrostatické filtry, které zachytávají pevné částice ve spalinách a byla provedena technická opatření ke snížení hluku. Tyto kroky jsou plně v souladu se závazkem Skupiny ČEZ, snižovat soustavně dopady své činnosti na životní prostředí, přijímat opatření ke snižování emisí, k podpoře úspor energií a snižování energetické náročnosti tam, kde působíme. S tím souvisí i současné prověřování možnosti výstavby nového moderního zdroje elektřiny na území Elektrárny Skawina.

Všechny české výrobní zdroje energetické společnosti ČEZ jsou provozovány s maximálními ohledy na životní prostředí. V letech 1992 – 1998 investoval ČEZ celkem 45 miliard Kč do rozsáhlého programu odsíření uhelných elektráren. Realizace tohoto programu zaznamenala výrazné zlepšení všech ekologických parametrů. Emise oxidů síry klesly v porovnání s rokem 1993 o 92 %, popílku o 95 %, oxidů uhlíku téměř o 80 % a oxidů dusíku o více než polovinu. V dalších letech byly environmentální investice zaměřeny na využití alternativních paliv a zavádění systému řízení ochrany životního prostředí EMS. Mezinárodní certifikát tohoto systému v současnosti vlastní všechny plně provozované elektrárny ČEZ. Další zlepšení všech ekologických parametrů při výrobě elektřiny bude realizováno v rámci plánované obnovy zdrojů Skupiny ČEZ.

____________________________________________________________________________________

Energetická společnost ČEZ je od května loňského roku majoritním vlastníkem polské systémové elektrárny Skawina. Její instalovaný výkon 490 MW tvoří čtyři turbíny o jmenovitém výkonu 110 MW a jedna turbína o jmenovitém výkonu 50 MW, dvě turbíny o celkovém výkonu 100 MW byly loni v létě podle plánu vyřazeny z provozu. Elektrárna byla zprovozněna v roce 1961 a leží v blízkosti Krakova, kam dodává ročně okolo 2 800 TJ tepla, což činí téměř 25% z celkové spotřeby města. ČEZ koupil elektrárnu Skawina společně s elektrárnou Elcho od americké společnosti PSEG Global. Za majoritní podíly zaplatil 180,8 milionů EUR, resp. 202,5 mil. EUR. Investice v celkové výši 10,8 mld. Kč se tak stala největší českou investicí v zahraničí. ČEZ v tendrech porazil 11 světových energetických společností.Alice Lutišanová, mluvčí Skupiny ČEZ region střední a severní Morava
Patria

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data