Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

		<span>ČEZ investuje 1 mld. Kč do odsíření polské elektrárny Skawina</span>
		<span style= " title=" ČEZ investuje 1 mld. Kč do odsíření polské elektrárny Skawina " />

ČEZ investuje 1 mld. Kč do odsíření polské elektrárny Skawina

22.03.2007 10:39
Autor: 

Následuje tisková zpráva společnosti ČEZ:
Dne 14.března podepsali zástupci Elektrárny Skawina a zástupci dodavatelské firmy RAFAKO smlouvu na druhou etapu odsíření Elektrárny Skawina, kterou Skupina ČEZ koupila loni v květnu. Smlouva, která se týkala první etapy odsíření byla podepsána loni v měsíci říjnu. Celková výše obou kontraktů tak dosáhla výše 141 miliónů polských zlotých, což představuje v přepočtu více než jednu miliardu českých korun. Jedná se o dosud největší zahraniční investici do již vlastněného majetku Skupiny ČEZ.

Slavnostnímu podpisu smlouvy předcházelo výběrové řízení, z něhož jako vítěz vzešla právě polská společnost RAFAKO, která realizovala rovněž první etapu odsíření. „Tím, že obě etapy realizuje stejný dodavatel zjednoduší koordinaci výstavby a uspíší dokončení celého ekologického díla, které je plánováno na podzim roku 2008,“ hodnotí výsledek výběrového řízení Lumír Jendryščík, představitel majoritního vlastníka elektrárny, Skupiny ČEZ, která v loňském roce elektrárnu koupila od amerického investora

Realizace první etapy odsíření bude ukončena v prosinci 2007, kdy bude elektrárna splňovat normy EU na vypouštění emisí oxidů síry. „Celkový ekologický program elektrárny bude završen právě stavbou druhé , závěreční etapy odsíření, “dodal Lumír Jendryščík. V rámci ekologizace provozu elektrárny již byly upraveny hořáky, čímž bylo dosaženo snížení emisí dusíku, rovněž byly modernizovány elektrostatické filtry, které zachytávají pevné částice ve spalinách a byla provedena technická opatření ke snížení hluku. Tyto kroky jsou plně v souladu se závazkem Skupiny ČEZ, snižovat soustavně dopady své činnosti na životní prostředí, přijímat opatření ke snižování emisí, k podpoře úspor energií a snižování energetické náročnosti tam, kde působíme. S tím souvisí i současné prověřování možnosti výstavby nového moderního zdroje elektřiny na území Elektrárny Skawina.

Všechny české výrobní zdroje energetické společnosti ČEZ jsou provozovány s maximálními ohledy na životní prostředí. V letech 1992 – 1998 investoval ČEZ celkem 45 miliard Kč do rozsáhlého programu odsíření uhelných elektráren. Realizace tohoto programu zaznamenala výrazné zlepšení všech ekologických parametrů. Emise oxidů síry klesly v porovnání s rokem 1993 o 92 %, popílku o 95 %, oxidů uhlíku téměř o 80 % a oxidů dusíku o více než polovinu. V dalších letech byly environmentální investice zaměřeny na využití alternativních paliv a zavádění systému řízení ochrany životního prostředí EMS. Mezinárodní certifikát tohoto systému v současnosti vlastní všechny plně provozované elektrárny ČEZ. Další zlepšení všech ekologických parametrů při výrobě elektřiny bude realizováno v rámci plánované obnovy zdrojů Skupiny ČEZ.

____________________________________________________________________________________

Energetická společnost ČEZ je od května loňského roku majoritním vlastníkem polské systémové elektrárny Skawina. Její instalovaný výkon 490 MW tvoří čtyři turbíny o jmenovitém výkonu 110 MW a jedna turbína o jmenovitém výkonu 50 MW, dvě turbíny o celkovém výkonu 100 MW byly loni v létě podle plánu vyřazeny z provozu. Elektrárna byla zprovozněna v roce 1961 a leží v blízkosti Krakova, kam dodává ročně okolo 2 800 TJ tepla, což činí téměř 25% z celkové spotřeby města. ČEZ koupil elektrárnu Skawina společně s elektrárnou Elcho od americké společnosti PSEG Global. Za majoritní podíly zaplatil 180,8 milionů EUR, resp. 202,5 mil. EUR. Investice v celkové výši 10,8 mld. Kč se tak stala největší českou investicí v zahraničí. ČEZ v tendrech porazil 11 světových energetických společností.Alice Lutišanová, mluvčí Skupiny ČEZ region střední a severní Morava
Patria

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.11.2019
8:55Trump hrozí výrazným zvýšením cel, pokud nedojde k dohodě. Evropa míří do červeného  
8:52Inflace v Německu v říjnu zůstala na 0,9 procenta
8:48Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže
8:30Donald Trump opět kritizoval EU, první fáze dohody s Čínou je prý blízko
5:55Aghion: Pád a vzestup Koreje jako lekce pro ostatní
12.11.2019
22:06Wall Street zakončila nerozhodně, Rockwell +10 %
18:04Co říká moudrost trhu o ropném vrcholu?
17:35Americké indexy před Trumpovým projevem na rekordu, dolar roste
17:09Havlíček: Ve středu řekneme přesnější plán stavby jaderného bloku
16:51Jakub Lukáš: Akciím ČEZu věřím
16:47Konference ČSOB 30 let svobodného podnikání: Do podnikání se lidé pouštějí kvůli nezávislosti i uplatnění nápadů
15:58Franklin Templeton: Co může úpis Aramca znamenat pro kapitálové trhy?
15:56Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Oznámení protinávrhu akcionáře k pořadu jednání valné hromady
14:35Vodafone (+4,3 %) snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
14:11ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele
13:41VoxEU: Spojené státy se nyní mohou nejlépe poučit z vlastní historie
12:13Němečtí investoři ubrali z pesimismu. Sázejí na ekonomiku a méně konfliktů v obchodě
12:11RMS Mezzanine, a.s. - Splacení přijatého úvěru od Poštová banka, a.s.
11:44Výsledkům Deutsche Post vévodí poštovné a expresní zásilky (komentář analytika)  
10:51Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  9:00Wizz Air Holdings Plc (09/19 Q2)