Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sektorová investiční strategie

Sektorová investiční strategie

22.3.2007 13:36

Jedna z rozšířených investičních strategií se zaměřuje na postupný posun mezi jednotlivými odvětvími podle jejich výhledu. Tento výhled je posuzován jak z hlediska dlouhodobého (celkový útlum či dlouhodobý rostoucí prospekt), tak z hlediska cyklického – senzitivity odvětví na celkový hospodářský růst. Dáme-li stranou první – dlouhodobý pohled, jsou pro strategii založenou na pohybu mezi sektory v rámci cyklu nejdůležitější dva ukazatele – beta akcie/odvětví a korelace mezi pohybem odvětví a pohybem trhu. První ukazatel ukazuje, s jakou citlivostí se pohybuje dané odvětví relativně k trhu, druhý ukazuje na jeho spolehlivost.

Je-li beta společnosti 1, její výnosy zjednodušeně řečeno kopírují výnosy trhu. Pokud je citlivost menší, beta je odpovídajícím způsobem pod 1 a naopak. Beta tak slouží pro:

- odhad relevantní požadované návratnosti na akcii, kdy do budoucna odhadnutá beta indikuje, o kolik více, či méně máme při investici do ní požadovat relativně k očekávanému výnosu trhu;

- zmiňované posouzení atraktivnosti odvětví a firem v něm z hlediska ekonomického cyklu.

Co se týče druhého bodu jde v principu o to, že pokud investor očekává recesi, přesouvá své portfolio směrem k defenzivním odvětvím. To jsou odvětví, která jsou necitlivá na ekonomický cyklus, jinak řečeno mají malou, či dokonce zápornou betu. Naopak, pokud investor očekává boom, přesouvá své investice do citlivých odvětví – těch s vysokou betou, aby se na ekonomickém růstu svezl co nejvíce.

Podíváme-li se na bety jednotlivých odvětví (zde jsou relevantní neupravené – odrážející zadlužení), vidíme, že nejvyšší ukazatele jsou u odvětví leteckých dopravců, výrobců telekomunikačního softwaru a hardwaru, zboží dlouhodobé spotřeby, s internetem souvisejících odvětvích, apod. Naopak nejnižší bety mají utility, výrobci zboží krátkodobé spotřeby, zejména potravin a některé farmaceutické firmy. Data tak korespondují s tím, co by se dalo intuitivně očekávat.

Vedle odhadu citlivosti na pohyb trhu (historický vývoj může být někdy jen málo relevantní) je důležité i to, nakolik se na danou betu můžeme spolehnout. Tuto spolehlivost indikuje historický korelační koeficient charakterizující vztah mezi pohybem trhu a akcie. Čím je tento vyšší, tím spolehlivější je beta a naopak. Jinak řečeno, čím je vyšší, tím je pravděpodobnější, že se akcie bude skutečně chovat podle toho, co říká její beta a naopak. Jde tedy o to posoudit nejen citlivost akcie, ale i to, nakolik se na ni můžeme spolehnout. Vedle samotné korelace tak zde vystupuje do popředí i význam odhadu bety, kdy záleží zejména na:

- jejím vlastním odhadu – měsíční, týdenní, čtvrtletní data …, vztažení k relevantnímu trhu/indexu, atd.

- posouzení relevance historie pro budoucnost – posouzení strukturálních změn v odvětví, diverzifikace, akvizice a fúze firem, které mění jejich zaměření, atd.

Patria

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba