Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: ČR je pro německé investory nejatraktivnější z 20 zemí

Průzkum: ČR je pro německé investory nejatraktivnější z 20 zemí

28.3.2007 14:52
Autor: ČTK

Praha 28. března (ČTK) - Česko si drží značnou atraktivitu pro německé investory a v žebříčku 20 hodnocených zemí se umístilo na prvním místě před Slovenskem a Čínou. Podle německých podniků jsou ale nutné reformy, zejména daňového a sociálního práva, a také snížení odvodů státu a efektivnější boj proti korupci, aby si ČR atraktivitu zachovala. Stále větším problém je prý domácí trh práce. Vyplývá to z průzkumu, který mezi německými podniky působícími v ČR vypracovala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK).
Žebříček atraktivity zahrnuje zejména středoevropské a východoevropské státy včetně Ruska a Ukrajiny a dále Čínu. Podle údajů agentury CzechInvest německé firmy od roku 1993 do konce loňska oznámily v ČR 165 investičních projektů v předpokládané hodnotě téměř 133 miliard korun, a jsou tak nejvýznamnějšími zahraničními investory v Česku.
Příznivě německé podniky v Česku hodnotí tuzemskou poptávku, členství v EU, přístup k dalším trhům v regionu a dostupnost i kvalitu domácích dodavatelů. Hůře už vidí daňový systém a správu daní, pružnost pracovně-právních předpisů a výkonnost státní správy. Nejhorší známky pak Česko dostalo od německých firem za veřejné zakázky a boj proti korupci.
Hůře než loni hodnotili dotázaní němečtí investoři většinu parametrů domácího trhu práce. Příliš spokojeni nejsou s právní úpravou, která se podle nich zhoršila přijetím nového zákoníku práce od letoška. Stěžují si také na problémy se zajištěním dostatku kvalifikovaných pracovních sil.
Stále větší podíl dotázaných německých firem, letos 80 procent proti 71 procentům před dvěma lety, žádá zavedení eura v tuzemsku.
Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí 63 procent oslovených německých firem, které tu působí, jako dobrou a 35 procent jako uspokojivou, což je zlepšení proti loňsku. Poměrně příznivě hodnotí němečtí investoři i vyhlídky českého hospodářství - 35 procent očekává zlepšení a 61 procent stabilitu.
Na 70 procent německých firem v tuzemsku pak hodnotí dobře vlastní ekonomickou situaci a spíš optimisticky vidí i vývoj do budoucna. Tři čtvrtiny podniků předpokládají letos růst obratu, skoro polovina hodlá zvýšit investice a 55 procent plánuje nábor nových pracovníků. Více než čtyři pětiny firem odpověděly, že by pro svou investici nevolily místo ČR jinou zemi.
Průzkumu se zúčastnilo 123 společností z průmyslu, obchodu i služeb. Celkem v Česku působí zhruba 2500 aktivních podniků s německou účastí, uvedli zástupci ČNOPK.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data