Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdanění cigaret v České republice se bude pohybovat na minimální požadované úrovni EU

Zdanění cigaret v České republice se bude pohybovat na minimální požadované úrovni EU

29.03.2007 8:58

 
Podle zasvěcené osoby z tabákového průmyslu, která úzce spolupracuje s vládou na stanovení spotřební daně z cigaret a tabáku, neexistuje žádný spor o možném zvýšení spotřební daně u cigaret nad minimální úroveň požadovanou EU, tj. 64 EUR. Návrh na minimální zdanění s kterým vláda pracuje je 1,8 Kč na kus, což je 1 800 Kč na 1 000 kusů (nebo 64 EUR na 1 000 kusů při očekávaných 28 Kč/EUR). Pracovní verze očekává specifickou daň na cigaretu ve výši 0,96 Kč na kus a ad valorem 28 %.
Nicméně není jasné zdanění tabáku pro kuřáky, který je v současnosti zdaněn 905 Kč/kg (32 EUR/kg), což je minimální požadavek EU a vláda chce toto zdanění zvýšit na 1 090 Kč/kg (39 EUR/kg).

Náš názor:
Návrh na spotřební daň u cigaret je ve shodě s naším očekáváním, i když jsme očekávali mírně odlišné složení specifické a hodnotové daně, tzn. 0,92 Kč na kus a 29 %, což ale ve výsledku odpovídá pracovnímu návrhu vlády. Minimální spotřební daň by měla být mírně vyšší než naše původní očekávání 1,75 Kč na kus. Nicméně tato daň se používá pouze v segmentu levných cigaret, tzn. že její vyšší než očekávané zvýšení by mohlo být z hlediska PMČR vnímáno pozitivně, protože společnost má více produktů zdaněných specifickou a hodnotovou daní, tudíž je pro ní segment levných cigaret relativně méně atraktivní.
Segment tabáku pro kuřáky je v současnosti pro PMČR malý, když společnost uvedla na trh svoje vlastní výrobky teprve v loňském roce a není to její cílový segment. Vzhledem k tomu, že téměř 100 % produkce PMČR tvoří cigarety, kde by zdanění mělo dosáhnout pouze minimální požadované úrovně EU, nehodnotíme tuto zprávu z hlediska PMČR jako negativní.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data