Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek veřejných rozpočtů v roce 2006 a implikace pro fiskální reformu

Schodek veřejných rozpočtů v roce 2006 a implikace pro fiskální reformu

02.04.2007 11:48
Autor: David Marek

Opět méně než tři procenta hrubého domácího produktu činil schodek veřejných rozpočtů, uvádí notifikace fiskálních statistik vypracovaná Českým statistickým úřadem a posílaná Evropské komisi. Schodek loni klesl na 2,9 procenta HDP z 3,5 procenta v roce 2005. Opět pod tři procenta?? Ano. Původně bylo loni v dubnu oznámeno, že v roce 2005 činil schodek 2,6 procenta HDP, podzimní revize jej ovšem zvýšila na 3,6 procenta a aktuální data uvádí 3,5 procenta HDP.

Pravdou je, že jen z těchto čísel mnoho o skutečném stavu veřejných financí v ČR nevyčteme. Vešli jsme se těsně pod tříprocentní limit maastrichtských kritérií, ale při šestiprocentním růstu ekonomiky to zas až takový zázrak není. Primární saldo veřejných rozpočtů bez mimořádných výdajů a příjmů loni stouplo na 2,8 procenta HDP podle našich výpočtů, resp. 2,5 procenta HDP podle výpočtu ministerstva financí. V roce 2005 přitom činilo pouze 0,8 procenta HDP. Toto je klíčová informace o vývoji veřejných informací v loňském roce.

Veřejný dluh na konci loňského roku dosahoval 30,4 procenta HDP a stále zůstává poměrně nízký ve srovnání s většinou zemí Evropské unie. Pokud ovšem nedojde ke snížení rozpočtových schodků bude v budoucnosti dluh dále stoupat. Jednoduché dluhové počty ukazují, že při primárním saldu 2,5 procenta HDP bude celkové saldo veřejných rozpočtů směřovat k 5,3 procenta HDP a dluh konvergovat k hranici 80 procent HDP.

Abychom v případě veřejného dluhu nepřekročili hranici 60 procent HDP, může rozpočtový schodek činit maximálně 4,0 procenta HDP, čemuž odpovídá primární saldo 1,9 procenta HDP. A do třetice, budeme-li chtít stabilizovat dluh na 30 procentech HDP, nesmí rozpočtové schodky překračovat 2,0 procenta HDP a primární saldo 0,95 procenta HDP. V tomto případě by bylo nutné snížit schodek veřejných rozpočtů zhruba o 60 miliard korun.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data