Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

05.04.2007 10:13
Autor: KBC/Patria

Egis: Akcie se obchodují bez nároku na dividendu od 18. dubna
Společnost Egis zveřejnila harmonogram vyplácení akcií. Společnost vyplatí dividendu 120 HUF na jednu akcii 26. dubna 2007. Posledním dnem, kdy se akcie budou obchodovat s nárokem na dividendu je 17. duben 2007. Z této dividendy vyplývá výnos 0,56 %.
Náš názor: Zprávu hodnotíme jako neutrální.

Agora: Gazeta Wyborcza zaznamenala v únoru smíšené výsledky
Podle údajů polské Asociace distributorů tisku vzrostl v únoru prodej deníku Gazeta Wyborcza meziročně o 13,4 % na 470 863 výtisků. Ostatní deníky zaznamenaly ve stejném období v meziročním srovnání pokles. Rzeczpospolita o 8,9 %, Fakt o 1,1 % a SuperExpress o 4,2 %. Nicméně v porovnání s lednem byla Gazeta Wyborcza jediným deníkem, který zaznamenal pokles u průměrného denního nákladu, a to o 2,2 %. Prodej hlavního konkurenta, deníku Dziennik, meziměsíčně vzrostl o 9,3 % pravděpodobně díky vyšším výdajům na reklamu a propagaci.
Náš názor: Ze zveřejněných údajů máme smíšené pocity. Horší výsledky v meziměsíčním srovnání lze přičíst na vrub vysokému základu v lednu, kdy prodej Gazety meziročně vzrostl o 25 %.

Maďarsko: Ministr zdravotnictví včera rezignoval
Maďarský ministr zdravotnictví, Lajos Molnár, včera rezignoval na svůj post. Jeho rezignaci premiér přijal. Menší koaliční Liberální strana jmenuje jeho nástupce. Podle této strany bude nástupce jmenován v příštích několika dnech a měl by prosazovat zdravotnické reformy.
Náš názor: Dokážeme si dnes představit neutrální nebo mírně negativní reakci trhu. Včerejší sentiment byl pozitivní díky jasnému závazku Liberální strany k pokračování zdravotnické reformy bez jakýchkoliv posunů v již započaté reformě nemocnic a lékové reformě. 

 GTC: Expanze v rumunském retailovém segmentu je na cestě
Společnost GTC informovala o zahájení výstavby tří nákupních center ve třech středně velkých rumunských městech (Buzau, Peatra Neamt a Suceava). Společnost plánuje postavit dalších 7-9 podobných center v Rumunsku během příštích 4 let a hlavním nájemcem by měla být společnost Spar.

Náš názor: Podrobnosti o prvních třech centrech jsou na trhu již od doby, kdy GTC získala loni pozemky pro jejich výstavbu. Novinkou jsou nicméně plány na výstavbu dalších center v Rumunsku. Na základě podobných parametrů k prvním třem projektům a našemu konzervativnímu odhadu, že společnost by mohla přinést dalších 100 tis. m2 a dosáhnout průměrného nájmu 20 EUR/m2 s 8% tržním výnosem, očekáváme, že by to mohlo přinést zhruba 2,5 PLN na jednu akcii k našemu ocenění. I když GTC zatím nemá pro tyto další projekty pozemky, vnímáme tuto expanzi ze strategického hlediska pozitivně, zejména díky zkušenostem ze zemí CEE3. Je to sázka na rostoucí ceny nemovitostí a kupní sílu obyvatel v regionech, které v současnosti nemá jako cíl mnoho zahraničních hráčů, nicméně je stále více a více oceňují, protože konkurence v Bukurešti narůstá. Opakujeme naše doporučení Koupit.

Kety: Návrh na dividendu 4 PLN na jednu akcii
Představenstvo společnosti Kety oficiálně navrhlo dividendu 4 PLN na jednu akcii, o které bude hlasovat výroční valná hromada. Taková dividenda by znamenala 42% výplatní poměr a dividendový výnos 2,1 %.
Náš názor: Úroveň navrhované dividendy odpovídá našim očekáváním a dividendové politice společnosti na 40-50% výplatní poměr. Zároveň je navrhovaná dividenda blízko úrovně loňského roku. Očekáváme neutrální reakci trhu na tuto zprávu.

Kety: EU konečně rozhodla o snížení sazeb na dovoz hliníku
Přesně podle očekávání rozhodla konečně EU o snížení sazeb na dovoz hliníku z 6 % na 3 %.
Náš názor: Rozhodnutí, které bylo oficiálně navrženo již na konci roku 2006, se všeobecně čekalo. Pokud vezmeme v úvahu zpoždění, počítali jsme v našem modelu se snížením od července 2007. Kety dováží okolo 23 tisíc tun surového hliníku ročně, všechen při 6% sazbě, a snížení této sazby by společnosti umožnilo vytvořit každý rok úspory 5 mil. PLN ročně na úrovni EBIT. Snížení zazeb není zahrnuto v projekcích managementu pro rok 2007. Mohli bychom být svědky pozitivního dopadu na obchodování.

Váš názor
  • jihovýchodoevropská
    05.04.2007 10:23

    akciová burza
    Možná by mohla vzniknout
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data