Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Budvar se možná přemění na akciovou společnost

ČTK: Budvar se možná přemění na akciovou společnost

6.4.2007 14:55
Autor: ČTK

Komentář doplněn:
České Budějovice 6. dubna (ČTK) - Budějovický Budvar, poslední pivovar v majetku státu, se možná do roka přemění z národního podniku na akciovou společnost. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Změna by měla být prvním krokem pro případnou privatizaci pivovaru. Předcházet by jí podle Gandaloviče ale mělo dořešení právní ochrany známek Budvaru. O značku vede Budvar desítky známkoprávních sporů po celém světě se svým konkurentem, americkým pivovarem Anheuser-Busch.
"Jsme přesvědčeni, že nějaký podobný krok musíme udělat už proto, aby zde byl prostor pro další rozvoj pivovaru bez ohledu na jeho vlastnictví. Nynější právní forma už dnes představuje celou řadu překážek," uvedl Gandalovič. Národní podnik podle něj nedovoluje například používání cizího kapitálu či vyplácení dividend. "Tím nechci říct, že by stát do budoucna počítal s významným požadavkem na dividendy," dodal ministr.
Gandalovič nevyloučil, že změnu Budvaru z národního podniku na akciovou společnost by mohl řešit i zákon. Podle ředitele pivovaru Jiřího Bočka se nyní zkoumá optimální postup přeměny Budvaru. "Myslím si, že je naprosto relevantní, aby vlastník o této variantě přemýšlel. Poté, co se rozhodne o optimálním postupu, tak je k tomu možné přiřadit i časový horizont," uvedl Boček.
Distribuční smlouvy, které Budvar před časem uzavřel se společnostmi Carlsberg a Anheuser-Busch, podle Gandaloviče nijak nesnížily hodnotu ochranných známek českobudějovického piva. Například Anheuser podle kontraktu prodává na americkém trhu budějovické pivo pod neutrální značkou Czechvar.
"Nejde o smlouvy, které by jakkoliv předurčovaly cestu privatizace. Osobně považuji za určitý úspěch, že se podařilo využít distribučních kanálů Anheuser-Busch," uvedl Gandalovič. "Zatím se ukazuje, že ty smlouvy nenarušují ani tržní hodnotu Budvaru, ani pozici Budvaru v těch dalších známkoprávních sporech," řekl premiér Mirek Topolánek.
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana má značka Budvaru hodnotu 20 miliard až 30 miliard korun. Za největšího zájemce o Budvar je považován americký pivovarský gigant Anheuser-Busch.
S privatizací nesouhlasí sociální demokraté. Jeden z posledních státních podniků v potravinářském průmyslu má podle ČSSD vynikající hospodářské výsledky, když vloni vykázal zisk přes 200 milionů korun. Budvar loňské hospodářské výsledky zatím nezveřejnil.
Budějovický Budvar je třetím největším pivovarem v Česku a patří mezi přední exportéry piva. Loni dosáhl rekordního exportu 556.000 hektolitrů. Je to téměř polovina celkové produkce, která loni meziročně stoupla o pět procent na 1,15 milionu hektolitrů. Za posledních 16 let Budvar investoval do modernizace a rozvoje asi tři miliardy korun.

Váš názor
  • Opatrně!!!!
    6.4.2007 16:09

    Při privatizaci Budvaru bych byl velmi opatrný! Přeměna na akciovku není problém, ale musí to být velmi kvalitně ošetřeno. Budvar stále drží americký kolos mimo hru a jakmile by získal nějaký významný akciový podíl, tak by šel jak buldozer a zaplakal by jenom Budvar.
    Jan Janoušek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data